15.06.2018

Traineeship opportunity at Petr Ježek’s Brussels office

Petr Ježek, Czech member of European Parliament (ALDE) is searching for a trainee for his Brussels office. This traineeship would suit someone with...

Více

09.01.2018

Goodbye to tax havens? Interview for France 24

Petr Jezek's  interview for  France 24 on findings of the European Parliament PANA committee and its recommendations on how to fight  tax...

Více

12.12.2017

Traineeship opportunity at Petr Ježek’s Brussels office

Petr Ježek, Czech member of European Parliament (ANO, ALDE) is searching for a trainee for his Brussel’s office.

Více

Calendar

Petr Ježek

Born in Prague in 1965. A graduate of Prague’s University of Economics, Petr Ježek joined his country’s Ministry of Foreign Affairs and served as a diplomat. For some ten years, he held relatively high posts related to the country’s ties with the EU, e.g. heading the Foreign Ministry’s European Integration Department and serving as Deputy State Secretary for European Affairs. He also worked as chief of staff of then Czech Prime Minister Vladimír Špidla. In 2014, Petr Ježek was elected Member of the European Parliament on the ballot of the ANO 2011 party.

zavřít okno

Special Committee on Financial Crimes, Tax Evasion and Tax Avoidance

Výbor TAX3 zahájil svou činnost v březnu 2018 s mandátem na 12 měsíců a svou činností navázal na práci předchozích výborů pro daňová rozhodnutí TAXE1, TAXE2 a vyšetřovacího výboru PANA zabývajících se finanční kriminalitou, vyhýbání se daňovým povinnostem, daňovými úniky a praním peněž. Dne 22. března 2018 jsem byl zvolen předsedou výboru TAX3.

Výbor vznikl rovněž v reakci na sérii odhalení daňových podvodů (Luxleaks, Panama Papers, Football Leaks, Paradise Papers) a jeho cílem je sledovat provádění doporučení předchozích výborů a předložit nová doporučení na vytvoření účinné spolupráce a legislativy, jež těmto podvodům bude předcházet.

Mandát výboru zahrnuje oblasti působnosti předchozích výborů, oproti nim však nově řeší také otázky zdanění digitální ekonomiky, podvody v souvislosti s výběrem DPH a problematiku zlatých víz.

V průběhu svého mandátu výbor uspořádal řadu veřejných slyšení za účasti zástupců veřejného i soukromého sektoru a rovněž několik zahraničních misí, díky jež pomohla odhalit slabá místa, ve kterých je třeba posílit spolupráci za účelem eliminace rizik spojených s praním peněz a daňovými podvody.

Svou činnost zakončí výbor dne 27. února 2019, kdy budou jeho členové hlasovat o závěrečné zprávě obsahující zjištění a doporučení v souvislosti s tím, jak zlepšit stávající právní rámec EU v oblasti boje proti praní peněz a zdanění, zejména co se týká boje proti daňovým podvodům, agresivnímu daňovému plánování a daňovým rájům, dále oblasti digitálního zdanění, DPH a zlatých víz.

Pro více informací o dosavadních aktivitách a budoucích činnostech výboru se dozvíte na jeho stránkách, v Newsletteru ze září 2018 a Newsletteru z prosince 2018.