13.12.2018

Evropský parlament podpořil přijetí opatření ke spravedlivému zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu schválili na plenárním zasedání ve Štrasburku dnes, 13. prosince 2018, zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

12.12.2018

Evropský parlament schválil uzavření dohod o volném obchodu a strategickém partnerství s Japonskem

Poslanci Evropského parlamentu dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili velkou většinou uzavření Dohody mezi...

Více

12.12.2018

Plénum Evropského parlamentu bude hlasovat o návrzích ke zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu projednají dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Veřejný registr vlastníků firem součástí nových pravidel EU proti praní špinavých peněz

Anonymní firmy v České republice a dalších zemích EU se dostanou pod přísnějších veřejnou kontrolu. Počítají s tím nová opatření proti praní špinavých peněz, na nichž se v  prosinci po složitém vyjednávání shodli zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a členských států unie.

 

Nová směrnice proti praní špinavých peněz vůbec poprvé uloží členským státům EU povinnost zavést centrální registry firem, fondů a dalších právnických osob. V nich budou uvedeni skuteční firem včetně data narození, státní příslušnosti a místa pobytu.

 

„Tato dohoda je významným krokem v boji proti daňovým podvodům a praní špinavých peněz,“ uvedl europoslanec za ANO Petr Ježek, který se na dohodě podílel coby stínový zpravodaj za frakci ALDE. Tzv. čtvrté směrnice proti praní špinavých peněz (AMDL) by měla vstoupit v platnost v roce 2017.

 

Do registrů budou mít přístup státní instituce a banky. K informacím o jednotlivých firmách se po registraci a uhrazení administrativních poplatků dostanou také novináři a další osoby s „oprávněným zájmem.  Evropská komise původně s myšlenkou centrálních registrů nepočítala. Ta se do konečné podoby směrnice dostala až během vyjednávání s europoslanci.

 

„S myšlenkou veřejného registru konečných vlastníků firem přišel Evropský parlament a jeho poslancům se ji podařilo obhájit v debatě s Evropskou komisí a zástupci členských zemí,“ řekl Petr Ježek. 

 

Protikorupční organizace Transparency International považuje podle agentury Reuters výsledný za milník. Kritizuje ale omezený přístup do registru pro novináře a veřejnost.

 

Navrhovaná směrnice také zpřesňuje pravidla pro politicky aktivní osoby, jako např. prezidenty, ministry, poslance, u nichž hrozí zvýšené riziko korupce. U těchto osob a jejich rodinných příslušníků by se podle směrnice měl sledovat původ majetku.

 

Dohodou o nových pravidlech proti praní špinavých peněz se teď budou zabývat výbory Evropského parlamentu a vyslanci jednotlivých členských zemí. Závěrečné hlasování o směrnici se v Evropském parlamentu očekává v příštích měsících.

 

Archiv novinek