02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Veřejný registr vlastníků firem součástí nových pravidel EU proti praní špinavých peněz

Anonymní firmy v České republice a dalších zemích EU se dostanou pod přísnějších veřejnou kontrolu. Počítají s tím nová opatření proti praní špinavých peněz, na nichž se v  prosinci po složitém vyjednávání shodli zástupci Evropského parlamentu, Evropské komise a členských států unie.

 

Nová směrnice proti praní špinavých peněz vůbec poprvé uloží členským státům EU povinnost zavést centrální registry firem, fondů a dalších právnických osob. V nich budou uvedeni skuteční firem včetně data narození, státní příslušnosti a místa pobytu.

 

„Tato dohoda je významným krokem v boji proti daňovým podvodům a praní špinavých peněz,“ uvedl europoslanec za ANO Petr Ježek, který se na dohodě podílel coby stínový zpravodaj za frakci ALDE. Tzv. čtvrté směrnice proti praní špinavých peněz (AMDL) by měla vstoupit v platnost v roce 2017.

 

Do registrů budou mít přístup státní instituce a banky. K informacím o jednotlivých firmách se po registraci a uhrazení administrativních poplatků dostanou také novináři a další osoby s „oprávněným zájmem.  Evropská komise původně s myšlenkou centrálních registrů nepočítala. Ta se do konečné podoby směrnice dostala až během vyjednávání s europoslanci.

 

„S myšlenkou veřejného registru konečných vlastníků firem přišel Evropský parlament a jeho poslancům se ji podařilo obhájit v debatě s Evropskou komisí a zástupci členských zemí,“ řekl Petr Ježek. 

 

Protikorupční organizace Transparency International považuje podle agentury Reuters výsledný za milník. Kritizuje ale omezený přístup do registru pro novináře a veřejnost.

 

Navrhovaná směrnice také zpřesňuje pravidla pro politicky aktivní osoby, jako např. prezidenty, ministry, poslance, u nichž hrozí zvýšené riziko korupce. U těchto osob a jejich rodinných příslušníků by se podle směrnice měl sledovat původ majetku.

 

Dohodou o nových pravidlech proti praní špinavých peněz se teď budou zabývat výbory Evropského parlamentu a vyslanci jednotlivých členských zemí. Závěrečné hlasování o směrnici se v Evropském parlamentu očekává v příštích měsících.

 

Archiv novinek