02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Výbor ECON schválil návrh Petra Ježka na regulaci fondů peněžního trhu

Výbor Evropského parlamentu pro ekonomické a měnové záležitosti (ECON) dnes absolutní většinou hlasů kompromisní návrh Petra Ježka na regulaci fondů peněžního trhu s cílem ochránit tento sektor před hromadnými výběry aktiv v případě finanční krize.

Původní návrh Evropské komise počítal se zavedením sporných kapitálových jistin u fondů s deklarovanou konstantní čistou hodnotou aktiv (CNAV). To by však tento sektor s celkovou výší vkladů dosahující až jednoho bilionu eur zásadně poškodilo. Petr Ježek proto jako stínový zpravodaj frakce ALDE navrhl kompromisní řešení, které získalo podporu dvou největších parlamentních frakcí.

Schválený kompromis počítá s tím, že fondy peněžního trhu typu CNAV budou moci konvertovat na nový model LVNAV (low volatility asset value, tj. fondy s nízkou volatilitou hodnoty aktiv).

Petr Ježek navrhl, aby si tento nový typ fondu zachoval stejnou úroveň stability čisté hodnoty aktiv (NAV) jako fondy typu CNAV až do okamžiku, kdy se od stanovené úrovně odchýlí o více než 25 bazálních bodů. Ve výsledném kompromisu byla tato úroveň snížena na 20 bazálních bodů.

„Mým cílem byla vyvážená regulace, která umožní fondům peněžního trhu nadále financovat reálnou ekonomiku a zároveň omezit jejich systémová rizika. Chtěl jsem dosáhnout toho, aby byly fondy CNAV bezpečnější pro investory, a současně omezit jejich možná rizika.

„Záleží mi také na zachování jejich atraktivity pro investory. Může to sice vypadat jako pokus o kvadraturu kruhu, ale spolu se svými spolupracovníky jsme absolvovali nespočet konzultací a nakonec jsme přišli s řešením, které postihuje oba aspekty, a stalo se základem dnešní dohody,“ řekl Petr Ježek.

Jestliže se tedy čistá hodnota aktiv v portfoliu fondů CNAV sníží o více než 20 bazální bodů, fond musí reflektovat reálnou hodnotu portfolia. To je klíčovým bodem kompromisu, na němž se shodli zastánci fondů typu CNAV i VNAV (fondy s proměnnou čistou hodnotou aktiv). Díky tomuto řešení vznikne stabilnější produkt, který bude nadále atraktivní pro současné investory do fondů CNAV, protože si zachová své hlavní přednosti – intradenní likviditu, daňové výhody a stabilní hodnotu akcií.

„Jsem rád, že můj návrh získal podporu dvou největších frakcí Evropského parlamentu. Díky tomu jsme mohli přikročit k vyjednání celkového kompromisu. V celém kompromisním textu jsou samozřejmě věci, k nimž mám určité výhrady, ty ale mají v případě takto komplexní a kontroverzní regulace všichni,“ uvedl poslanec Ježek.

V závěrečné fázi jednání o kompromisu například zůstala v textu návrhu povinná konverze fondů typu LVNAV na typ VNAV  po uplynutí pěti let. To se ukázalo jako nepřekonatelné, ale Evropská komise bude muset jeden rok před vypršením této lhůty provést revizi, zda nová regulace skutečně dostatečně řeší otázku finanční stability a systemická rizika. Bude přitom brát v úvahu i to, jak často bude ochranný konverzní mechanismus využíván.

Komise bude také muset navrhnout legislativní změny v souvislosti se závěry revize včetně možné časově neomezené autorizace.

O kompromisním návrhu regulace fondů peněžního trhu se nyní bude hlasovat na plenárním zasedání Evropského parlamentu.

Archiv novinek