10.12.2018

Evropský parlament bude hlasovat o návrhu na zavedení dočasného mechanismu přenesení daňové povinnosti

Plénum Evropského parlamentu bude zítra, 11. prosince 2018, na svém zasedání ve Štrasburku hlasovat o návrhu zprávy k návrhu směrnice Rady...

Více

10.12.2018

Výměna názorů s komisařkou Věrou Jourovou tématem zasedání výboru TAX3

Dnes, 10. prosince 2018, se za předsednictví Petra Ježka uskuteční ve Štrasburku poslední letošní zasedání Zvláštního výboru pro...

Více

05.12.2018

Druhý politický trialog k návrhu na snížení poplatků za přeshraniční platby a konverzi měny

Dnes, 5. prosince 2018, se podruhé sejdou zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise, aby společně projednali návrh nařízení...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Výbor ECON schválil návrh Petra Ježka na regulaci fondů peněžního trhu

Výbor Evropského parlamentu pro ekonomické a měnové záležitosti (ECON) dnes absolutní většinou hlasů kompromisní návrh Petra Ježka na regulaci fondů peněžního trhu s cílem ochránit tento sektor před hromadnými výběry aktiv v případě finanční krize.

Původní návrh Evropské komise počítal se zavedením sporných kapitálových jistin u fondů s deklarovanou konstantní čistou hodnotou aktiv (CNAV). To by však tento sektor s celkovou výší vkladů dosahující až jednoho bilionu eur zásadně poškodilo. Petr Ježek proto jako stínový zpravodaj frakce ALDE navrhl kompromisní řešení, které získalo podporu dvou největších parlamentních frakcí.

Schválený kompromis počítá s tím, že fondy peněžního trhu typu CNAV budou moci konvertovat na nový model LVNAV (low volatility asset value, tj. fondy s nízkou volatilitou hodnoty aktiv).

Petr Ježek navrhl, aby si tento nový typ fondu zachoval stejnou úroveň stability čisté hodnoty aktiv (NAV) jako fondy typu CNAV až do okamžiku, kdy se od stanovené úrovně odchýlí o více než 25 bazálních bodů. Ve výsledném kompromisu byla tato úroveň snížena na 20 bazálních bodů.

„Mým cílem byla vyvážená regulace, která umožní fondům peněžního trhu nadále financovat reálnou ekonomiku a zároveň omezit jejich systémová rizika. Chtěl jsem dosáhnout toho, aby byly fondy CNAV bezpečnější pro investory, a současně omezit jejich možná rizika.

„Záleží mi také na zachování jejich atraktivity pro investory. Může to sice vypadat jako pokus o kvadraturu kruhu, ale spolu se svými spolupracovníky jsme absolvovali nespočet konzultací a nakonec jsme přišli s řešením, které postihuje oba aspekty, a stalo se základem dnešní dohody,“ řekl Petr Ježek.

Jestliže se tedy čistá hodnota aktiv v portfoliu fondů CNAV sníží o více než 20 bazální bodů, fond musí reflektovat reálnou hodnotu portfolia. To je klíčovým bodem kompromisu, na němž se shodli zastánci fondů typu CNAV i VNAV (fondy s proměnnou čistou hodnotou aktiv). Díky tomuto řešení vznikne stabilnější produkt, který bude nadále atraktivní pro současné investory do fondů CNAV, protože si zachová své hlavní přednosti – intradenní likviditu, daňové výhody a stabilní hodnotu akcií.

„Jsem rád, že můj návrh získal podporu dvou největších frakcí Evropského parlamentu. Díky tomu jsme mohli přikročit k vyjednání celkového kompromisu. V celém kompromisním textu jsou samozřejmě věci, k nimž mám určité výhrady, ty ale mají v případě takto komplexní a kontroverzní regulace všichni,“ uvedl poslanec Ježek.

V závěrečné fázi jednání o kompromisu například zůstala v textu návrhu povinná konverze fondů typu LVNAV na typ VNAV  po uplynutí pěti let. To se ukázalo jako nepřekonatelné, ale Evropská komise bude muset jeden rok před vypršením této lhůty provést revizi, zda nová regulace skutečně dostatečně řeší otázku finanční stability a systemická rizika. Bude přitom brát v úvahu i to, jak často bude ochranný konverzní mechanismus využíván.

Komise bude také muset navrhnout legislativní změny v souvislosti se závěry revize včetně možné časově neomezené autorizace.

O kompromisním návrhu regulace fondů peněžního trhu se nyní bude hlasovat na plenárním zasedání Evropského parlamentu.

Archiv novinek