02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Studenti osmi gymnázií vyhráli cestu do Evropského parlamentu

Do vědomostní soutěže „Co víte o Evropské unii a jejích institucích“, pořádanou poslanci Evropského parlamentu Pavlem Teličkou a Petrem Ježkem ve spolupráci s frakcí ALDE, se zúčastnilo 1601 studentů z 53 gymnázií z  České republiky.

Soutěž proběhla mezi 9. únorem a 8. březnem a spočívala v online kvízu, při němž studenti v časovém limitu 25 minut vybírali správné odpovědi na 25 otázek týkajících se historie a fungování Evropské unie.

V soutěži zvítězila tato gymnázia:

  • Akademické gymnázium Štěpánská, Praha
  • Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Svitavy
  • Gymnázium Boskovice
  • Gymnázium J. G. Mendela, Brno
  • Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové
  • Klasické a španělské gymnázium Brno-Bystrc
  • Slezské gymnázium Opava
  • Všeobecné a sportovní gymnázium, Bruntál

 

Celkem 220 nejlepších studentů úspěšných škol spolu s pedagogickým doprovodem odjede v následujících měsících na čtyřdenní zájezd, při němž navštíví sídla Evropského parlamentu v Bruselu nebo ve Štrasburku.

„Mám radost, že soutěž vzbudila takový zájem. Je vidět, že si studenti uvědomují význam Evropské unie a našeho členství v ní, a navíc se v evropské problematice výborně orientují,“ říká poslanec Petr Ježek.

„Výsledky soutěže ukazují, že pro naši mladou generaci je Evropská unie přirozené prostředí, ve kterém se vyznají. Nejsou zatížení předsudky, které jim po léta předhazovali skeptici. Těším se na setkání s výherci v Bruselu a ve Štrasburku,“ dodává Pavel Telička.

Průměrná úspěšnost v soutěžním kvízu byla 72 procent. Nejvíce studentů – 99 procent – odpovědělo správně na otázku „Kdy vstoupila v platnost Smlouva o Evropské unii (Maastrichtská smlouva)?“ (v roce 1993).

Naopak nejtěžší otázka s podílem 26 procent správných odpovědí zněla „Jaký je podíl prostředků, které jsou rozdělovány prostřednictvím institucí EU, na celkovém hrubém domácím produktu zemí Evropské unie?“ (přibližně 1 %).

Na některých gymnáziích se evropským tématům věnují dlouhodobě a poradili si tak i s nejtěžšími otázkami. Např. na svitavském gymnáziu už řadu let funguje Kabinet evropských studií.

„V minulosti jsme realizovali celou řadu evropských projektů a studenti se pravidelně účastní soutěží o EU. Na naší škole přednášela celá řada osobností spojených s EU, mimo jiné i Pavel Telička a Zuzana Roithová.,“ říká ředitel Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky ve Svitavách Vladimír Velešík.

Výhra v soutěži udělala radost i studentům a učitelům gymnázia v Bruntále. „Řada našich studentů často nemá mnoho příležitostí cestovat a možnost poznat na vlastní oči atmosféru instituce, která reprezentuje občany EU, jim bude jedině ku prospěchu,“ říká Alena Musilová z bruntálského Všeobecného a sportovního gymnázia.

Řada studentů a pedagogů kladně hodnotí formu soutěže i cenu v podobě zájezdu do sídel Evropského parlamentu. „Myslím si, že soutěže, jako je ta vaše, jsou skvělé i z toho důvodu, že si studenti váží toho, že se o pobyt sami zasloužili, a že je tento úspěch motivuje i do budoucnosti pro práci na jiných projektech, i když odměna nebude třeba tak lákavá,“ říká Gabriela Tešáková z Klasického a španělského gymnázia v Brně-Bystrci.

Podrobné výsledky soutěže a další informace naleznete na stránce www.alde.cz.

Archiv novinek