12.12.2018

Evropský parlament schválil uzavření dohod o volném obchodu a strategickém partnerství s Japonskem

Poslanci Evropského parlamentu dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili velkou většinou uzavření Dohody mezi...

Více

12.12.2018

Plénum Evropského parlamentu bude hlasovat o návrzích ke zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu projednají dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

12.12.2018

Dohoda na návrhu směrnice k boji proti podvodům a padělání bezhotovostních platebních prostředků

Čtvrtý politický trialog zástupců Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise vyústil dne 11. prosince v dosažení politické dohody o...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Studenti osmi gymnázií vyhráli cestu do Evropského parlamentu

Do vědomostní soutěže „Co víte o Evropské unii a jejích institucích“, pořádanou poslanci Evropského parlamentu Pavlem Teličkou a Petrem Ježkem ve spolupráci s frakcí ALDE, se zúčastnilo 1601 studentů z 53 gymnázií z  České republiky.

Soutěž proběhla mezi 9. únorem a 8. březnem a spočívala v online kvízu, při němž studenti v časovém limitu 25 minut vybírali správné odpovědi na 25 otázek týkajících se historie a fungování Evropské unie.

V soutěži zvítězila tato gymnázia:

  • Akademické gymnázium Štěpánská, Praha
  • Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Svitavy
  • Gymnázium Boskovice
  • Gymnázium J. G. Mendela, Brno
  • Gymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové
  • Klasické a španělské gymnázium Brno-Bystrc
  • Slezské gymnázium Opava
  • Všeobecné a sportovní gymnázium, Bruntál

 

Celkem 220 nejlepších studentů úspěšných škol spolu s pedagogickým doprovodem odjede v následujících měsících na čtyřdenní zájezd, při němž navštíví sídla Evropského parlamentu v Bruselu nebo ve Štrasburku.

„Mám radost, že soutěž vzbudila takový zájem. Je vidět, že si studenti uvědomují význam Evropské unie a našeho členství v ní, a navíc se v evropské problematice výborně orientují,“ říká poslanec Petr Ježek.

„Výsledky soutěže ukazují, že pro naši mladou generaci je Evropská unie přirozené prostředí, ve kterém se vyznají. Nejsou zatížení předsudky, které jim po léta předhazovali skeptici. Těším se na setkání s výherci v Bruselu a ve Štrasburku,“ dodává Pavel Telička.

Průměrná úspěšnost v soutěžním kvízu byla 72 procent. Nejvíce studentů – 99 procent – odpovědělo správně na otázku „Kdy vstoupila v platnost Smlouva o Evropské unii (Maastrichtská smlouva)?“ (v roce 1993).

Naopak nejtěžší otázka s podílem 26 procent správných odpovědí zněla „Jaký je podíl prostředků, které jsou rozdělovány prostřednictvím institucí EU, na celkovém hrubém domácím produktu zemí Evropské unie?“ (přibližně 1 %).

Na některých gymnáziích se evropským tématům věnují dlouhodobě a poradili si tak i s nejtěžšími otázkami. Např. na svitavském gymnáziu už řadu let funguje Kabinet evropských studií.

„V minulosti jsme realizovali celou řadu evropských projektů a studenti se pravidelně účastní soutěží o EU. Na naší škole přednášela celá řada osobností spojených s EU, mimo jiné i Pavel Telička a Zuzana Roithová.,“ říká ředitel Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky ve Svitavách Vladimír Velešík.

Výhra v soutěži udělala radost i studentům a učitelům gymnázia v Bruntále. „Řada našich studentů často nemá mnoho příležitostí cestovat a možnost poznat na vlastní oči atmosféru instituce, která reprezentuje občany EU, jim bude jedině ku prospěchu,“ říká Alena Musilová z bruntálského Všeobecného a sportovního gymnázia.

Řada studentů a pedagogů kladně hodnotí formu soutěže i cenu v podobě zájezdu do sídel Evropského parlamentu. „Myslím si, že soutěže, jako je ta vaše, jsou skvělé i z toho důvodu, že si studenti váží toho, že se o pobyt sami zasloužili, a že je tento úspěch motivuje i do budoucnosti pro práci na jiných projektech, i když odměna nebude třeba tak lákavá,“ říká Gabriela Tešáková z Klasického a španělského gymnázia v Brně-Bystrci.

Podrobné výsledky soutěže a další informace naleznete na stránce www.alde.cz.

Archiv novinek