02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Komisař Hill v ECONu: Rakousko postupovalo v případě banky Hypo Alpe Adria v souladu s právem EU

V rámci debaty s evropským komisařem pro finanční stabilitu, finanční službu a unii kapitálových trhů Jonathanem Hillem v hospodářském a finančním výboru EP vznesl Petr Ježek dotaz na znepokojující situaci související s likvidací zkrachovalé rakouské banky Hypo Alpe Adria.

Rakouský spolkový stát Korutany poskytl za aktiva banky do výše 10 miliard euro. Rakousko však zavedlo legislativu, podle níž mohou být státní záruky prohlášeny za neplatné. V tom případě by největší ztráty nesly německé banky, jejich zisky v roce 2015 by tak podle odhadů klesly o 10 procent.

Dotčené strany se obrátily na rakouský Ústavní soud. Jestliže jim soud dá za pravdu a rozhodne, že záruky jsou nadále platné, nebude naplněn princip směrnice EU pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD), podle nějž by měli věřitelé nést náklady ztrát před daňovými poplatníky.

 

Petr Ježek se dotázal, zda Evropská komise tento případ sleduje a jaký dopad by mohl mít na zavádění nových pravidel, včetně případné novelizace směrnice.

Komisař Hill ve své odpovědi zdůraznil složitost situace, způsobené hlavně překrýváním předchozích pravidel pro krachy bank a nových pravidel BRRD.

Komise je podle Lorda Hilla v úzkém kontaktu s rakouskými úřady, které podle komisaře postupovaly principiálně správně. Komisař také zdůraznil, že podle jeho názoru posílí nová směrnice BRRD bankovní systém jako celek, a prohlásil, že změny pravidel nepovažuje v této fázi za nutné.

Případ zkrachovalé banky Hypo Alpe Adria je možné považovat za zkouško nového režimu BRRD, který by mohl napovědět, zda nové evropské regulace přijaté v důsledku finanční krize míří správným směrem.

O debatě s komisařem Hillem ve výboru ECON informuje také agentura Reuters.

Archiv novinek