13.12.2018

Evropský parlament podpořil přijetí opatření ke spravedlivému zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu schválili na plenárním zasedání ve Štrasburku dnes, 13. prosince 2018, zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

12.12.2018

Evropský parlament schválil uzavření dohod o volném obchodu a strategickém partnerství s Japonskem

Poslanci Evropského parlamentu dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili velkou většinou uzavření Dohody mezi...

Více

12.12.2018

Plénum Evropského parlamentu bude hlasovat o návrzích ke zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu projednají dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Komisař Hill v ECONu: Rakousko postupovalo v případě banky Hypo Alpe Adria v souladu s právem EU

V rámci debaty s evropským komisařem pro finanční stabilitu, finanční službu a unii kapitálových trhů Jonathanem Hillem v hospodářském a finančním výboru EP vznesl Petr Ježek dotaz na znepokojující situaci související s likvidací zkrachovalé rakouské banky Hypo Alpe Adria.

Rakouský spolkový stát Korutany poskytl za aktiva banky do výše 10 miliard euro. Rakousko však zavedlo legislativu, podle níž mohou být státní záruky prohlášeny za neplatné. V tom případě by největší ztráty nesly německé banky, jejich zisky v roce 2015 by tak podle odhadů klesly o 10 procent.

Dotčené strany se obrátily na rakouský Ústavní soud. Jestliže jim soud dá za pravdu a rozhodne, že záruky jsou nadále platné, nebude naplněn princip směrnice EU pro ozdravné postupy a řešení krize úvěrových institucí a investičních podniků (BRRD), podle nějž by měli věřitelé nést náklady ztrát před daňovými poplatníky.

 

Petr Ježek se dotázal, zda Evropská komise tento případ sleduje a jaký dopad by mohl mít na zavádění nových pravidel, včetně případné novelizace směrnice.

Komisař Hill ve své odpovědi zdůraznil složitost situace, způsobené hlavně překrýváním předchozích pravidel pro krachy bank a nových pravidel BRRD.

Komise je podle Lorda Hilla v úzkém kontaktu s rakouskými úřady, které podle komisaře postupovaly principiálně správně. Komisař také zdůraznil, že podle jeho názoru posílí nová směrnice BRRD bankovní systém jako celek, a prohlásil, že změny pravidel nepovažuje v této fázi za nutné.

Případ zkrachovalé banky Hypo Alpe Adria je možné považovat za zkouško nového režimu BRRD, který by mohl napovědět, zda nové evropské regulace přijaté v důsledku finanční krize míří správným směrem.

O debatě s komisařem Hillem ve výboru ECON informuje také agentura Reuters.

Archiv novinek