02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

EP bude hlasovat o nových pravidlech pro fondy peněžního trhu

Evropský parlament bude na středečním plenárním zasedání ve Štrasburku hlasovat o nových pravidlech pro fondy peněžního trhu, v nichž jsou uložena aktiva ve výši zhruba jednoho bilionu eur. Nová legislativa má zabránit živelnému stahování vkladů investorů v dobách krize. Přestože se v minulém volebním období nepodařilo dospět k dohodě na pravidlech regulace, tentokrát se poslanci shodli na společném stanovisku založeném na návrhu Petra Ježka (nestr. za ANO, ALDE).

Původní návrh Evropské komise počítal u fondů peněžního trhu s konstantní čistou hodnotou aktiv (CNAV) se zavedením kontroverzní kapitálové jistiny. To by však vedlo k zániku tohoto typu fondů. Frakce ALDE proto přišla s kompromisním řešením bez kapitálové jistiny. Podle tohoto návrhu by vznikl nový typ fondů nazvaný fond s nízkou volatilitou čisté hodnoty aktiv (LVNAV).

Tyto fondy by měly fungovat podle přísnějších pravidel omezující rizika tzv. investorských runů, které jsou podle mnoha expertů vlastní povaze fondů typu CNAV. Fondy LNAV by si podobně jako fondy CNAV zachovaly stabilní čistou hodnotu aktiv až do okamžiku, kdy hodnota jejich portfolia snížila o více než 20 bazálních bodů. V takovém případě by daný fond musel zohlednit skutečnou hodnotu svého portfolia.

Klíčovým bodem tohoto kompromisního řešení je skutečnost, že sjednocuje názory zastánců fondů typu CNAV i VNAV (fondy s variabilní čistou hodnotou aktiv). Výsledkem by byl stabilnější nástroj, který by však zároveň zůstal atraktivní pro investory fondů CNAV, protože by si zachoval své výhody – intradenní likviditu, daňové výhody a stabilní hodnotu na jednu akcii.

Autor kompromisu a stínový zpravodaj frakce ALDE k tomuto návrhu této Petr Ježek říká, že smysl nové normy je v zásadě dvojí:

„Vyzývám všechny frakce, aby tuto důležitou legislativní normu při hlasování podpořily. Musíme přijít s vyváženou regulací, která fondům peněžního trhu umožní nadále financovat reálnou ekonomiku a zároveň vyřeší jejich systémová rizika.

„Mým hlavním cílem je zvýšit ochranu investic do fondů CNAV a zároveň snížit možná rizika. Považuji také za důležité, abychom zachovali atraktivitu těchto fondů pro investory a zajistili tak financování reálné ekonomiky.“

„Jsem rád, že se mi podařilo přijít s kompromisním řešením přijatelným pro většinu v Evropském parlamentu. V  návrhu jsou samozřejmě určitá místa, s nimiž nejsem zcela spokojen. To by se však týkalo každé podobně složité a kontroverzní legislativě.“

„Vyzývám také Radu EU, aby se této záležitosti začala věnovat, a abychom tak o ní mohli debatovat v trialogu mezi Radou, Evropskou komisí a Evropským parlamentem,“ dodává Petr Ježek.

Archiv novinek