02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Náměty pro řešení migrační krize

Migrační krize a náměty k jejímu řešení

Současná migrační krize je svým charakterem a potenciálem bezprecedentní a její zvládnutí, mj. s cílem zabránit mimořádně negativnímu dopadu na EU se všemi důsledky, vyžaduje široké úsilí a nové přístupy a nástroje.

Mezinárodní společenství musí hrát mnohonásobně větší roli než nyní. Příčiny migrační vlny nejsou v Evropě a problém nelegální migrace se ve větší či menší míře objevuje v mnoha částech světa. Zásadní role OSN je proto nutností. Potřebným impulsem pro efektivní a systémové řešení může být například mezinárodní konference OSN, která by neprodleně přijala akční plán pro zvládnutí migrační krize.

Ke zvážení se zejména nabízí:

1) Identifikovat země, z nichž vinou konfliktů a nestability prchá nejvíce lidí a realizovat v nich operace OSN s cílem zajištění míru a stability.

2) Prověřit a s největší pravděpodobností také revidovat mezinárodní úmluvy a pravidla upravující problematiku uprchlíků - některé pocházející z poloviny minulého století. Současné standardy jsou při širokém rozsahu krize neudržitelné. Jak se ukazuje, jsou mj. snadno zneužitelné ekonomickými migranty, mnohdy na úkor skutečných humanitárních běženců.

Mezinárodní právo by mělo zejména umožnit:

- Vracet lodě s migranty ve Středomoří do míst, odkud vypluly.

- Účinněji potírat související organizovaný zločin. S ohledem na nefunkčnost orgánů některých dotčených zemí by se případně mohlo zvážit vytvoření specializované mezinárodní soudní instituce.

- Přesunout vyřizování žádostí o azyl na území států, odkud pocházejí uprchlíci, či států sousedících. V některých místech jižního a východního Středozemí zřídit uprchlické tábory pod ochranou OSN, kde by bylo postaráno o žadatele o azyl po dobu příslušného řízení (tento přístup vyžaduje podrobné rozpracování podle jeho parametrů - jaké země by se na něm podílely atp.).

- Nacházet pružná řešení, např. časově omezený azyl do stabilizace situace v zemi původu.

3) Vytvořit finanční fond OSN k řešení migrační krize, z něhož budou spolufinancovány příslušné aktivity.

4) Rozpracovat ta opatření navržená Evropskou komisí, u nichž se členské státy shodnou, že mohou přispět k řešení migračních krizí. Nad jejich rámec zvážit strategická opatření k vytvoření nezbytných a dostatečných vojenských kapacit pro operace ve Středozemním moři, případně a za existence odpovídajícího mandátu i na území států původu uprchlíků.

5) Čelit xenofobii - prohloubit veřejnou diskuzi o migraci, rozlišovat v ní mezi ekonomickou a humanitární dimenzí, ukazovat příběhy lidí, kteří ztratili domov a prchají před konfliktem či perzekucí.

Archiv novinek