13.12.2018

Evropský parlament podpořil přijetí opatření ke spravedlivému zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu schválili na plenárním zasedání ve Štrasburku dnes, 13. prosince 2018, zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

12.12.2018

Evropský parlament schválil uzavření dohod o volném obchodu a strategickém partnerství s Japonskem

Poslanci Evropského parlamentu dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili velkou většinou uzavření Dohody mezi...

Více

12.12.2018

Plénum Evropského parlamentu bude hlasovat o návrzích ke zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu projednají dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Vzájemné pochopení? Nedostatkové zboží

Výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu západních demokracií v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta jsou jen pokračováním jeho kroků a gest, které – kromě toho, že škodí naší pověsti ve světě – prohlubují už tak dost hluboké příkopy v naší společnosti.

Česká společnost je rozdělená možná až do té míry, která může omezovat naši schopnost úspěšně čelit zásadním rizikům, která před námi stojí. Především to ale vypadá, že se už ani nesnažíme společnost spojovat, alespoň názorově.

Roli svorníku by z logiky věci měl sehrát prezident. Vždyť i Miloš Zeman při své inauguraci sliboval, že bude prezidentem „dolních deseti milionů“. Jakmile ale dosedl na Hrad, systematicky proti sobě staví „pracující lid“ a „pražskou kavárnu“.

Empatií však neoplývají ani jiní. Mnozí hrdě vystavují na odiv svou intelektuální převahu a příkré odsudky, aniž by se snažili porozumět důvodům, proč významná část naší společnosti zastává takové názory, jaké zastává – na prezidenta, na migrační a uprchlickou krizi, a koneckonců i na celkovou orientaci naší země.

Vzájemné pochopení se zdá být nedostatkovým zbožím. Každý se pohybujeme hlavně ve vlastní sociální skupině, v níž se utvrzuje o správnosti názorů. Majetní si možná nepřipouštějí, že ne každý, kdo žije z podpory nebo jinak z ruky do úst, se do této situace dostal vlastní neschopností nebo leností. Intelektuálové ne vždy doceňují, že mnoho lidí více tíží spíše než osud syrských uprchlíků či Tibeťanů existenční problémy. A silní příliš nevnímají, jak složitě se žije těm slabším.

Frustrovaného člověka s existenčními starostmi nezajímá, kdo a jak umožňuje prostřednictvím daní a odvodů ze svých firem existenci sociálního a zdravotního systému. Nezajímají ho ani hlasy zasazující se o dodržování lidských práv na druhém konci světa. Ty jsou přitom nutné, stejně jako třeba boj proti klimatickým změnám, protože všichni žijeme na stejné planetě.

I když od listopadu 1989 prošla naše země v ekonomické oblasti i několika slepými uličkami, i podle různých ukazatelů se naše celková hospodářská situace nezdá špatná. Mnoho lidí však nevidí promítnutí do své peněženky.

Svět, Evropu i naši zemi nečeká snadné období – bezpečnostní hrozby jsou víc než hmatatelné, světová ekonomika křehká, migrační krize rozděluje EU, která navíc čelí odstředivým tendencím. OSN je ve „vedlejší roli“, svět se řítí jakoby náhodně nastaven „na autopilota“, za který občas zatáhne Putin či někdo jiný.

O to více bychom měli hledat dialog a vzájemné pochopení, snažit se zasypávat příkopy a stavět mosty. Manévrování v rozbouřených vodách bude obtížné a stanovení kurzu bude potřebovat co nejširší společenskou podporu.

Archiv novinek