02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Britům bych nic nedoporučoval, ale kdybych byl Brit, hlasoval bych pro setrvání v EU

Odpovědi Petra Ježka v anketě ČTK k britskému referendu o setrvání v Evropské unii.


1) Jak byste hlasoval, respektive Britům doporučil hlasovat v referendu?

Britům bych nic nedoporučoval, ale kdybych byl Brit, vedl bych kampaň a hlasoval pro setrvání v EU.

2) Co by případné „ano“ ohledně vystoupení mohlo znamenat pro EU, ČR či české občany žijící v Británii?

Pokud by se většina v referendu vyslovila pro odchod V. Británie z EU, důsledky by mohly být nedozírné, v několika rovinách.

EU by byla oslabena (V. Británie mj. disponuje v EU největší vojenskou silou) a byl by zásadně oslaben i proud podporující volnější, pragmatickou unii, zejména s důrazem na její vnitřní trh. To vše za situace, kdy okolí EU je vysoce nestabilní, čelíme tzv. islámskému státu, migrační krizi, Putinově rozpínavé politice, teroristické hrozbě; rovněž po krizi ekonomika EU ještě není na žádoucí úrovni.

Řešení těchto otázek by navíc bylo ve stínu jednání o budoucím vztahu EU a V. Británie.

V období popsaných problémů, vzestupu populismu a snižující se popularity Unie by odchod V. Británie mohl inspirovat další země, přičemž fragmentace Unie a tenze mezi jejími členy by v podstatě znemožnila, aby se Evropa vymanila ze současné složité situace. To vše by nepřímo dopadlo i na ČR a české občany ve V. Británii; ta by se mohla sama dál štěpit.

Ve složité situaci, v níž se Unie nachází, by Brexit mohl být spouštěčem, který rozbije EU se všemi negativními důsledky pro budoucnost Evropanů.

3) Jaké by případné „ano“ mělo vliv na vztahy s třetími zeměmi - posílení vazeb Británie-USA, dopad na vztahy s Ruskem?

Brexit by zcela určitě vedl ke snížení váhy EU v mezinárodních vztazích. Vazby VB-USA by se možná posílily, nicméně reálný dopad tohoto posílení nevidím jako zásadní – jsme už v jiném století, svět je jiný. Patrně by se upevnila role NATO jako obranné a bezpečnostní organizace, jejímž členem by VB zůstala. Záleželo by ale také na výsledku prezidentských voleb v USA.

Pokud jde o Rusko, Brexit by jistě nahrál jeho zahraniční politice; Putin zjevně nechce silnou Unii, naopak, uvítá její štěpení. Jistě by si do Evropy rád šáhnul.

4) Jak moc je podle Vás byl výsledek referenda nezvratný?

Pokud bude pro setrvání, snahy zastánců odchodu tím neskončí, ale snad bude nějakou dobu méně vypjatá atmosféra.

Pokud bude pro odchod, myslím, že hodně moc, i když samozřejmě nelze v budoucnu vyloučit diskuse o vstupu Spojeného království do EU, pokud bude unie i království ještě existovat.  

5) Mohlo by "ano" vyvolat další vlnu referend v jiných zemích o setrvání v EU?

Obávám se, že ano – viz ad 2.3
V období popsaných problémů EU, vzestupu populismu a snižující se popularity Unie by odchod V. Británie mohl inspirovat další země, přičemž fragmentace Unie a tenze mezi jejími členy by v podstatě znemožnila, aby se Evropa vymanila ze současné složité situace.

6) Jak dlouho by trvalo samotné vystupování z EU a konsolidace vztahů mezi Británií a EU?

Smlouva o EU říká níže uvedené, precedenty nejsou, každopádně s ohledem na odpověď 2.2. – zastínění řešení problémů Unie jednáními mezi EU a VB - by jakákoli doba byla dlouhá.

Archiv novinek