10.12.2018

Výměna názorů s komisařkou Věrou Jourovou tématem zasedání výboru TAX3

Dnes, 10. prosince 2018, se za předsednictví Petra Ježka uskuteční ve Štrasburku poslední letošní zasedání Zvláštního výboru pro...

Více

05.12.2018

Druhý politický trialog k návrhu na snížení poplatků za přeshraniční platby a konverzi měny

Dnes, 5. prosince 2018, se podruhé sejdou zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise, aby společně projednali návrh nařízení...

Více

03.12.2018

Hospodářský a měnový výbor EP schválil zprávy k balíčku opatření ke zdanění digitální ekonomiky

Členové Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu dnes, 3. prosince 2018, na svém zasedání hlasovali ve prospěch zpráv EP...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Britům bych nic nedoporučoval, ale kdybych byl Brit, hlasoval bych pro setrvání v EU

Odpovědi Petra Ježka v anketě ČTK k britskému referendu o setrvání v Evropské unii.


1) Jak byste hlasoval, respektive Britům doporučil hlasovat v referendu?

Britům bych nic nedoporučoval, ale kdybych byl Brit, vedl bych kampaň a hlasoval pro setrvání v EU.

2) Co by případné „ano“ ohledně vystoupení mohlo znamenat pro EU, ČR či české občany žijící v Británii?

Pokud by se většina v referendu vyslovila pro odchod V. Británie z EU, důsledky by mohly být nedozírné, v několika rovinách.

EU by byla oslabena (V. Británie mj. disponuje v EU největší vojenskou silou) a byl by zásadně oslaben i proud podporující volnější, pragmatickou unii, zejména s důrazem na její vnitřní trh. To vše za situace, kdy okolí EU je vysoce nestabilní, čelíme tzv. islámskému státu, migrační krizi, Putinově rozpínavé politice, teroristické hrozbě; rovněž po krizi ekonomika EU ještě není na žádoucí úrovni.

Řešení těchto otázek by navíc bylo ve stínu jednání o budoucím vztahu EU a V. Británie.

V období popsaných problémů, vzestupu populismu a snižující se popularity Unie by odchod V. Británie mohl inspirovat další země, přičemž fragmentace Unie a tenze mezi jejími členy by v podstatě znemožnila, aby se Evropa vymanila ze současné složité situace. To vše by nepřímo dopadlo i na ČR a české občany ve V. Británii; ta by se mohla sama dál štěpit.

Ve složité situaci, v níž se Unie nachází, by Brexit mohl být spouštěčem, který rozbije EU se všemi negativními důsledky pro budoucnost Evropanů.

3) Jaké by případné „ano“ mělo vliv na vztahy s třetími zeměmi - posílení vazeb Británie-USA, dopad na vztahy s Ruskem?

Brexit by zcela určitě vedl ke snížení váhy EU v mezinárodních vztazích. Vazby VB-USA by se možná posílily, nicméně reálný dopad tohoto posílení nevidím jako zásadní – jsme už v jiném století, svět je jiný. Patrně by se upevnila role NATO jako obranné a bezpečnostní organizace, jejímž členem by VB zůstala. Záleželo by ale také na výsledku prezidentských voleb v USA.

Pokud jde o Rusko, Brexit by jistě nahrál jeho zahraniční politice; Putin zjevně nechce silnou Unii, naopak, uvítá její štěpení. Jistě by si do Evropy rád šáhnul.

4) Jak moc je podle Vás byl výsledek referenda nezvratný?

Pokud bude pro setrvání, snahy zastánců odchodu tím neskončí, ale snad bude nějakou dobu méně vypjatá atmosféra.

Pokud bude pro odchod, myslím, že hodně moc, i když samozřejmě nelze v budoucnu vyloučit diskuse o vstupu Spojeného království do EU, pokud bude unie i království ještě existovat.  

5) Mohlo by "ano" vyvolat další vlnu referend v jiných zemích o setrvání v EU?

Obávám se, že ano – viz ad 2.3
V období popsaných problémů EU, vzestupu populismu a snižující se popularity Unie by odchod V. Británie mohl inspirovat další země, přičemž fragmentace Unie a tenze mezi jejími členy by v podstatě znemožnila, aby se Evropa vymanila ze současné složité situace.

6) Jak dlouho by trvalo samotné vystupování z EU a konsolidace vztahů mezi Británií a EU?

Smlouva o EU říká níže uvedené, precedenty nejsou, každopádně s ohledem na odpověď 2.2. – zastínění řešení problémů Unie jednáními mezi EU a VB - by jakákoli doba byla dlouhá.

Archiv novinek