02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Petr Ježek vystoupil na veřejném slyšení k Panama Papers

Petr Ježek v úterý vystoupil na veřejném slyšení, pořádaném výborem PANA Evropského parlamentu, pověřeného vyšetřováním souvislostí skandálu Panama Papers.

Na slyšení promluvilo osm novinářů a členů Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), kteří více než rok analyzovali uniklé dokumenty prokazující problematickou, ale zcela běžnou praxi využívání firem registrovaných v daňových rájích k vyhýbání se daňovým povinnostem, praní peněz a korupci.

„Slyšení nám poskytlo detailnější vhled do informací zveřejněných v rámci Panama Papers. Chtěl bych novinářům poděkovat, že na tyto toky pochybných peněz poukázali. Je to ale jen špička ledovce,“ řekl Petr Ježek, který je jedním ze dvou zpravodajů závěrečné zprávy výboru PANA.

Přes 11,5 milionu uniklých dokumentů odhalilo složitou síť firem, zprostředkovatelů v daňových rájích a finančních toků. „Očekávám proto tuhý odpor ode všech, kteří mají zájem na udržení tohoto lukrativního, ale netransparentního byznysu. My jsme ale pevně rozhodnutí udržet tento problém v pozornosti patřičných orgánů,“ dodal Petr Ježek.

Nezaplacené daně, jejich výše se odhaduje na zhruba 180 miliard euro ročně, spolu s penězi na záchranu bank, které jsou do této sítě zapojeny, vážně poškozuje zájmy daňových poplatníků. Problém má proto i morální rozměr, který ještě zvýrazňuje nutnost regulace daňových rájů.

Žurnalisté na slyšení uvedli, že řešení by mohlo spočívat ve vytvoření společného registru konečných vlastníků, přísnější a harmonizované regulaci zprostředkovatelských subjektů jako např. bank a právních firem, prohloubení spolupráce mezi členskými státy a médii i zvýšený politický tlak na daňově výhodné režimy ve třetích zemích.

Velikost problému ozřejmuje i rozšířená praxe „nastrčených“ ředitelů, intenzivní zájem zapojených subjektů na udržení byznysu daňových rájů a nejednotná praxe daňových kontrol v různých členských státech EU.

Zvláštní vyšetřovací výbor PANA byl ustaven v červnu 2016 v souvislosti se skandálem Panama Papers. Jeho hlavním úkolem je prověřit aktivity orgánů EU a členských států při boji proti praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňovým únikům a navrhnout legislativu postihující nelegální aktivity v daňových rájích.

Archiv novinek