02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Petr Ježek v úterý vystoupil na veřejném slyšení, pořádaném výborem PANA Evropského parlamentu, pověřeného vyšetřováním souvislostí skandálu Panama Papers.
Na slyšení promluvilo osm novinářů a členů Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), kteří více než rok analyzovali uniklé dokumenty prokazující problematickou, ale zcela běžnou praxi využívání firem registrovaných v daňových rájích k vyhýbání se daňovým povinnostem, praní peněz a korupci.
„Slyšení nám poskytlo detailnější vhled do informací zveřejněných v rámci Panama Papers. Chtěl bych novinářům poděkovat, že na tyto toky pochybných peněz poukázali. Je to ale jen špička ledovce,“ řekl Petr Ježek, který je jedním ze dvou zpravodajů závěrečné zprávy výboru PANA.
Přes 11,5 milionu uniklých dokumentů odhalilo složitou síť firem, zprostředkovatelů v daňových rájích a finančních toků. „Očekávám proto tuhý odpor ode všech, kteří mají zájem na udržení tohoto lukrativního, ale netransparentního byznysu. My jsme ale pevně rozhodnutí udržet tento problém v pozornosti patřičných orgánů,“ dodal Petr Ježek.
Nezaplacené daně, jejich výše se odhaduje na zhruba 180 miliard euro ročně, spolu s penězi na záchranu bank, které jsou do této sítě zapojeny, vážně poškozuje zájmy daňových poplatníků. Problém má proto i morální rozměr, který ještě zvýrazňuje nutnost regulace daňových rájů.
Žurnalisté na slyšení uvedli, že řešení by mohlo spočívat ve vytvoření společného registru konečných vlastníků, přísnější a harmonizované regulaci zprostředkovatelských subjektů jako např. bank a právních firem, prohloubení spolupráce mezi členskými státy a médii i zvýšený politický tlak na daňově výhodné režimy ve třetích zemích.
Velikost problému ozřejmuje i rozšířená praxe „nastrčených“ ředitelů, intenzivní zájem zapojených subjektů na udržení byznysu daňových rájů a nejednotná praxe daňových kontrol v různých členských státech EU.
Zvláštní vyšetřovací výbor PANA byl ustaven v červnu 2016 v souvislosti se skandálem Panama Papers. Jeho hlavním úkolem je prověřit aktivity orgánů EU a členských států při boji proti praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňovým únikům a navrhnout legislativu postihující nelegální aktivity v daňových rájích.