10.12.2018

Výměna názorů s komisařkou Věrou Jourovou tématem zasedání výboru TAX3

Dnes, 10. prosince 2018, se za předsednictví Petra Ježka uskuteční ve Štrasburku poslední letošní zasedání Zvláštního výboru pro...

Více

05.12.2018

Druhý politický trialog k návrhu na snížení poplatků za přeshraniční platby a konverzi měny

Dnes, 5. prosince 2018, se podruhé sejdou zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise, aby společně projednali návrh nařízení...

Více

03.12.2018

Hospodářský a měnový výbor EP schválil zprávy k balíčku opatření ke zdanění digitální ekonomiky

Členové Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu dnes, 3. prosince 2018, na svém zasedání hlasovali ve prospěch zpráv EP...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Petr Ježek vystoupil na veřejném slyšení k Panama Papers

Petr Ježek v úterý vystoupil na veřejném slyšení, pořádaném výborem PANA Evropského parlamentu, pověřeného vyšetřováním souvislostí skandálu Panama Papers.

Na slyšení promluvilo osm novinářů a členů Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), kteří více než rok analyzovali uniklé dokumenty prokazující problematickou, ale zcela běžnou praxi využívání firem registrovaných v daňových rájích k vyhýbání se daňovým povinnostem, praní peněz a korupci.

„Slyšení nám poskytlo detailnější vhled do informací zveřejněných v rámci Panama Papers. Chtěl bych novinářům poděkovat, že na tyto toky pochybných peněz poukázali. Je to ale jen špička ledovce,“ řekl Petr Ježek, který je jedním ze dvou zpravodajů závěrečné zprávy výboru PANA.

Přes 11,5 milionu uniklých dokumentů odhalilo složitou síť firem, zprostředkovatelů v daňových rájích a finančních toků. „Očekávám proto tuhý odpor ode všech, kteří mají zájem na udržení tohoto lukrativního, ale netransparentního byznysu. My jsme ale pevně rozhodnutí udržet tento problém v pozornosti patřičných orgánů,“ dodal Petr Ježek.

Nezaplacené daně, jejich výše se odhaduje na zhruba 180 miliard euro ročně, spolu s penězi na záchranu bank, které jsou do této sítě zapojeny, vážně poškozuje zájmy daňových poplatníků. Problém má proto i morální rozměr, který ještě zvýrazňuje nutnost regulace daňových rájů.

Žurnalisté na slyšení uvedli, že řešení by mohlo spočívat ve vytvoření společného registru konečných vlastníků, přísnější a harmonizované regulaci zprostředkovatelských subjektů jako např. bank a právních firem, prohloubení spolupráce mezi členskými státy a médii i zvýšený politický tlak na daňově výhodné režimy ve třetích zemích.

Velikost problému ozřejmuje i rozšířená praxe „nastrčených“ ředitelů, intenzivní zájem zapojených subjektů na udržení byznysu daňových rájů a nejednotná praxe daňových kontrol v různých členských státech EU.

Zvláštní vyšetřovací výbor PANA byl ustaven v červnu 2016 v souvislosti se skandálem Panama Papers. Jeho hlavním úkolem je prověřit aktivity orgánů EU a členských států při boji proti praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňovým únikům a navrhnout legislativu postihující nelegální aktivity v daňových rájích.

Archiv novinek