10.12.2018

Výměna názorů s komisařkou Věrou Jourovou tématem zasedání výboru TAX3

Dnes, 10. prosince 2018, se za předsednictví Petra Ježka uskuteční ve Štrasburku poslední letošní zasedání Zvláštního výboru pro...

Více

05.12.2018

Druhý politický trialog k návrhu na snížení poplatků za přeshraniční platby a konverzi měny

Dnes, 5. prosince 2018, se podruhé sejdou zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise, aby společně projednali návrh nařízení...

Více

03.12.2018

Hospodářský a měnový výbor EP schválil zprávy k balíčku opatření ke zdanění digitální ekonomiky

Členové Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu dnes, 3. prosince 2018, na svém zasedání hlasovali ve prospěch zpráv EP...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Prof. Stiglitz: ti, kdo nedodržují pravidla, by měli pocítit sankce

Ve středu, 16. listopadu 2016 byl hostem vyšetřovacího výboru PANA v Evropském parlamentu profesor Joseph Stiglitz, držitel Nobelovy ceny za ekonomii (r. 2001), který působí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. V roce 2000 založil při této univerzitě Iniciativu pro politický dialog (IPD - Initiative for Policy Dialogue), think - tank zaměřený na otázky mezinárodního rozvoje.

Profesor Stiglitz byl jmenován panamskou vládou jako expert do národní vyšetřovací komise, věnující se Panama Papers. Po několika měsících však na tento post rezignoval. Své zkušenosti a názory sdílel se členy výboru PANA v EP, jehož je Petr Ježek jedním ze dvou zpravodajů.

Profesor Stiglitz mluvil mimo jiné o tom, že pokud nějaká vláda povolí tak zvané „tax-free zones“ a umožní zakládání „offshorových“ firem, tak jako tomu bylo v kauze Panama papers, měla by být na mezinárodní „černé listině“.

Podle Stiglitze je tu obrovský „dodavatelský řetězec“, který je zapojen do snahy o utajení. Proto boj proti zakládání „offshorových“ společností a praní špinavých peněz musí být globální aktivita. „Netvrdím, že dosáhneme dokonalé transparentnosti, ale alespoň ty nejhorší aspekty, které vyšly na světlo v kauze Panama papers, by měly být vyřešeny,“ dodal uznávaný ekonom.

 

Petr Ježek se v EP setkal s Josephem Stiglitzem

 

Joseph Stiglitz odpovídal na řadu dotazů členů výboru PANA, mj. i k tomu, jaké prostředí je nutné připravit, aby se zvýšila transparentnost podnikání a nedocházelo k praní špinavých peněz.

Větší transparentnost? Několik cest.

Jednou z cest jsou podle něj pobídky pro oznamovatele trestné činnosti-informátory, tzv. „whistleblowery“.  Profesor zmínil země, kde se takoví informátoři mohou dostat za prosté oznámení trestné činnosti do vězení – a takové státy by podle něj měly na zmíněné černé listině také být.

Pro efektivnější boj proti praní špinavých peněz je třeba mít seznam daňových rájů, který se snaží vytvořit Evropská komise.

Jednou z dalších cest je podle Stiglitze také to, aby Evropa zveřejňovala daňová rozhodnutí: profesor uvedl příklad firmy Apple, která měla v Irsku lepší daňové podmínky, než ostatní firmy – na což paradoxně upozornil americký Kongres. Díky transparentnosti budou pak podmínky podnikání veřejně známé a pro subjekty bude obcházení zákonů zase o něco složitější.

Podle Stiglitze je třeba normy, které už existují a máme je k dispozici, tvrdě prosazovat. Daňové ráje a firmy s nimi spojené by měly být odříznuty od globálního ekonomického systému. Další cestou k větší transparentnosti, která funguje, jsou podle něj ekonomické sankce.

 

Ekonom čelil i otázce jednoho z členů výboru PANA: „Myslíte si, že Evropská komise má skutečně možnost a záměr pracovat s daňovými úniky, když jí předsedá bývalý ministerský předseda daňového ráje, Lucemburska?“

Podle Stiglitze je dobré, že si lidé takové otázky kladou a veřejná debata se už na otázku praní špinavých peněz zaměřuje. Ekonom věří, že „…výbory, jako je tento váš v EP, mohou tyto věci odhalit. Je to boj, ve kterém lze zvítězit.“ 

Zjednodušení daňových kodexů by mělo být podle Josepha Stiglitze jedním z možných kroků k větší transparentnosti a k úspěšnému boji proti praní špinavých peněz. Vždy je ale podle něj třeba najít rovnováhu – nulová daňová sazba neřeší problém toho, jak získat daňové příjmy.

Video záznam ze setkání s prof. Stiglitzem je dostupné na webu EP, zde.

.........................................................................................................................................

Zvláštní vyšetřovací výbor Evropského parlamentu PANA byl ustaven v červnu 2016 v souvislosti se skandálem Panama Papers. Jeho hlavním úkolem je prověřit aktivity orgánů EU a členských států při boji proti praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňovým únikům a navrhnout legislativu postihující nelegální aktivity v daňových rájích.

Více informací k aktivitám výboru PANA najdete např. zde:

http://www.petrjezek.eu/novinka/cz/403/petr-jezek-vystoupil-na-verejnem-slyseni-k-panama-papers/#novinky

http://www.petrjezek.eu/novinka/cz/374/ceska-stopa-v-panama-papers/#novinky

Archiv novinek