10.12.2018

Výměna názorů s komisařkou Věrou Jourovou tématem zasedání výboru TAX3

Dnes, 10. prosince 2018, se za předsednictví Petra Ježka uskuteční ve Štrasburku poslední letošní zasedání Zvláštního výboru pro...

Více

05.12.2018

Druhý politický trialog k návrhu na snížení poplatků za přeshraniční platby a konverzi měny

Dnes, 5. prosince 2018, se podruhé sejdou zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise, aby společně projednali návrh nařízení...

Více

03.12.2018

Hospodářský a měnový výbor EP schválil zprávy k balíčku opatření ke zdanění digitální ekonomiky

Členové Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu dnes, 3. prosince 2018, na svém zasedání hlasovali ve prospěch zpráv EP...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Další slyšení Výboru PANA se členem EK: seznam daňových rájů by mohl být hotov v roce 2017

„Je pravděpodobné, že Evropská unie bude mít "černou listinu" daňových rájů do konce roku 2017 a zdá se, že bude více ambiciózní než seznam OECD,“ řekl komisař Pierre Moscovici minulý týden na slyšení ve Výboru PANA Evropského parlamentu. Moscovici - zodpovědný v Evropské komisi za hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla – připomněl tento připravovaný seznam jako jeden z příkladů posunu, který Evropa udělala v boji proti daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Petr Ježek (ANO, frakce ALDE v EP), jako jeden ze dvou zpravodajů Výboru PANA, se komisaře ptal, proč Unie nemá společnou definici termínů, jako jsou „daňové úniky, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňová optimalizace.“ Komisař Moscovici s ním souhlasil, že sjednocení termínů je třeba, zmínil ale také jistou potřebnou flexibilitu. Podle českého europoslance by však definice, pokud jsou dostatečně dobře a široce formulovány, měly pomoci zamezovat právním mezerám v zákonech.

Mezi další důležité body debaty, v níž se členové Výboru PANA komisaře ptali, patřily např.:

° Seznam daňových rájů (nespolupracujících jurisdikcí), který Komise připravuje a který by měl být hotový r. 2017. Evropský parlament volá po důvěryhodném seznamu, který by splňoval potřebná kritéria. Petra Ježka k tomu zajímalo, zda jsou kritéria k začlenění na seznam dostatečná, aby na něj byly zahrnuty správné země. 

° Členové EP se komisaře také dotazovali, co je možné udělat, aby Evropská komise přesvědčila Radu EU, tedy členské státy, aby se shodly na odsouhlasení nové, vylepšené daňové legislativy, která problémy skutečně řeší.

° Během diskuse také Petr Ježek, jeden ze zpravodajů výboru, požádal komisaře Moscoviciho, aby se Komise co nejvíce držela svých návrhů, i přesto, že některé členské státy se snaží pozitivní posun v této oblasti brzdit.

° Komisař Moscovici na závěr požádal Evropský parlament a Komisi o aktivní a důraznou spolupráci v oblasti boje proti daňovým únikům a praní špinavých peněz. Podle něj by daňová transparentnost a daňová spravedlnost měly být mezi hlavními prioritami EU.

Více najdete v tiskové zprávě na webu Výboru ECON, zde či na zkráceném videu ze slyšení (Petr Ježek hovoří od času 3:15).

Další informace k jednání Výboru PANA můžete najít na webu Petra Ježka, např. zde, na tomto místě či zde.

Archiv novinek