02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Další slyšení Výboru PANA se členem EK: seznam daňových rájů by mohl být hotov v roce 2017

„Je pravděpodobné, že Evropská unie bude mít "černou listinu" daňových rájů do konce roku 2017 a zdá se, že bude více ambiciózní než seznam OECD,“ řekl komisař Pierre Moscovici minulý týden na slyšení ve Výboru PANA Evropského parlamentu. Moscovici - zodpovědný v Evropské komisi za hospodářské a finanční záležitosti, daně a cla – připomněl tento připravovaný seznam jako jeden z příkladů posunu, který Evropa udělala v boji proti daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Petr Ježek (ANO, frakce ALDE v EP), jako jeden ze dvou zpravodajů Výboru PANA, se komisaře ptal, proč Unie nemá společnou definici termínů, jako jsou „daňové úniky, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňová optimalizace.“ Komisař Moscovici s ním souhlasil, že sjednocení termínů je třeba, zmínil ale také jistou potřebnou flexibilitu. Podle českého europoslance by však definice, pokud jsou dostatečně dobře a široce formulovány, měly pomoci zamezovat právním mezerám v zákonech.

Mezi další důležité body debaty, v níž se členové Výboru PANA komisaře ptali, patřily např.:

° Seznam daňových rájů (nespolupracujících jurisdikcí), který Komise připravuje a který by měl být hotový r. 2017. Evropský parlament volá po důvěryhodném seznamu, který by splňoval potřebná kritéria. Petra Ježka k tomu zajímalo, zda jsou kritéria k začlenění na seznam dostatečná, aby na něj byly zahrnuty správné země. 

° Členové EP se komisaře také dotazovali, co je možné udělat, aby Evropská komise přesvědčila Radu EU, tedy členské státy, aby se shodly na odsouhlasení nové, vylepšené daňové legislativy, která problémy skutečně řeší.

° Během diskuse také Petr Ježek, jeden ze zpravodajů výboru, požádal komisaře Moscoviciho, aby se Komise co nejvíce držela svých návrhů, i přesto, že některé členské státy se snaží pozitivní posun v této oblasti brzdit.

° Komisař Moscovici na závěr požádal Evropský parlament a Komisi o aktivní a důraznou spolupráci v oblasti boje proti daňovým únikům a praní špinavých peněz. Podle něj by daňová transparentnost a daňová spravedlnost měly být mezi hlavními prioritami EU.

Více najdete v tiskové zprávě na webu Výboru ECON, zde či na zkráceném videu ze slyšení (Petr Ježek hovoří od času 3:15).

Další informace k jednání Výboru PANA můžete najít na webu Petra Ježka, např. zde, na tomto místě či zde.

Archiv novinek