02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Kromě plenárního zasedání a mnoha dalších jednání se dnes ve Štrasburku sejdou i stínoví zpravodajové, kteří pracují na revizi Směrnice o praní špinavých peněz. Mezi nimi je i český europoslanec Petr Ježek, zpravodaj frakce ALDE k této věci a člen obou zásadních výborů EP, které se touto směrnicí zabývají (Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci - LIBE a Hospodářský a měnový výbor – ECON).
Směrnice o předcházení využívání finančního systému k praní peněz a financování terorismu, předložená Evropskou komisí si klade za cíl posílit a zpřísnit unijní pravidla v těchto otázkách.
Unijní státy by pak měly mít možnost lépe bojovat s financováním terorismu, postupovat proti praní špinavých peněz a díky větší transparentnosti také vidět, kdo stojí za vlastnictvím velkých společností a trustů. Revize této směrnice je úzce provázána i s činností vyšetřovacího výboru PANA, jehož je Petr Ježek zpravodajem.
Návrh komise řeší v souvislosti s bojem proti praní špinavých peněz a financování terorismu např. to, že by majitelé akcií neměli být anonymní, nebo návrh, že všechny trusty/kartely, působící v některém z členských států, v něm musejí být registrovány. V revizi směrnice se poslanci zabývali i např. tím, za jakých podmínek je možné anonymně vlastnit předplacenou kreditní kartu.
Europoslanci mohou též v rámci revize směrnice požádat Komisi, aby přezkoumala či rozšířila „černou listinu“ zemí, v nichž může docházet k praní špinavých peněz a financování terorismu. Členové parlamentu též navrhují přidat další kritéria v případě identifikace země, která nemá dostatečné zákony v otázce praní špinavých peněz a sankce, v případě porušení těchto zákonů.
Podle Petra Ježka je zásadní věcí především transparentnost a opravení chyb v zákonech, které umožňují podnikání firem v daňových rájích. Neméně důležitá je také výměna informací mezi zodpovědnými orgány v jednotlivých členských státech. „Jestli něco může opravdu přinést pokrok v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu, pak je to právě tato směrnice,“ uvedl Ježek.