13.12.2018

Evropský parlament podpořil přijetí opatření ke spravedlivému zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu schválili na plenárním zasedání ve Štrasburku dnes, 13. prosince 2018, zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

12.12.2018

Evropský parlament schválil uzavření dohod o volném obchodu a strategickém partnerství s Japonskem

Poslanci Evropského parlamentu dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili velkou většinou uzavření Dohody mezi...

Více

12.12.2018

Plénum Evropského parlamentu bude hlasovat o návrzích ke zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu projednají dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Meziparlamentní jednání mezi EU a Japonskem uvítala rámcovou dohodu o volném obchodu

Ve dnech 5. a 6. července 2017 se ve Štrasburku uskutečnilo již 37. meziparlamentní setkání mezi Evropskou unií a Japonskem. Z titulu funkce předsedy delegace Evropského parlamentu pro vztahy s Japonskem mu předsedal český europoslanec Petr Ježek (ANO, ALDE) společně se svým japonským protějškem M. Gotodou. Členem japonské delegace byl i státní ministr pro hospodářskou a fiskální politiku N. Ishihara.

Rozhovory s poslanci japonského parlamentu se věnovaly zejména dohodám o hospodářském partnerství (volném obchodu) a o strategickém partnerství mezi Evropskou unií a Japonskem. Poslanci dále projednali současnou politickou a hospodářskou situaci v Evropské unii (včetně Brexitu, boji proti terorismu, uprchlickou krizi, víceleté finanční perspektivy pro rozpočet EU) a Japonska, situaci v severovýchodní Asii, vztahy s Čínou a Ruskem a věnovali se i vzájemné spolupráci při řešení globálních otázek.

Ve společném prohlášení poslanci potvrdili rostoucí význam vzájemné spolupráce mezi EU a Japonskem jako partnerů, kteří uznávají stejné demokratické hodnoty, respektují právní stát a lidská práva. Vyjádřili znepokojení nad rostoucími protekcionistickými tendencemi ze strany některých zemí a potvrdili, že Evropská unie i Japonsko v těchto situacích převezmou vedoucí roli v prosazování volného obchodu jako základu pro udržitelný hospodářský růst.

Poslanci přivítali uzavření rámcové dohody  o volném obchodu a dohody o strategickém partnerství na summitu EU- Japonsko 6. července a připoměli, že další etapou bude finalizace právních textů obou dohod a následnéschválení parlamenty EU a Japonska.

Jednání o dohodě o volném obchodu a hospodářském partnerství bylo zahájeno v březnu 2013. Evropské firmy vyvážejí každoročně do Japonska zboží v hodnotě 58 miliard eur a služby v hodnotě 28 miliard eur. Víc než 600.000 pracovních míst v EU je spojeno s exportem do Japonska a japonské firmy v EU zaměstnávají víc než půl milionu osob.  Japonsko je pro EU šestým největším obchodním partnerem a druhým největším partnerem v Asii po Číně. EU je pro Japonsko třetím nejdůležitějším trhem po Číně a USA. Co se dovozu týče, tak se EU jako celek nachází dokonce na druhém místě.

Cílem dohody o volném obchodu je odstranit existující obchodní bariéry a dále posílit vzájemný obchod a tím i ekonomický růst a přispět k vytváření dalších pracovních míst a spotřebitelských výhod. Uzavření dohody přispěje ke zlepšení prostředí pro podnikatele z obou regionů a k dalšímu rozšíření vzájemného obchodu a investic.

Sjednáním nových dohod o volném obchodu a strategickém partnerství Evropská unie potvrzuje důležitost partneství s Japonskem, s nímž sdílí společné hodnoty a důležité místo na světových trzích. 

 

 

Archiv novinek