02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Meziparlamentní jednání mezi EU a Japonskem uvítala rámcovou dohodu o volném obchodu

Ve dnech 5. a 6. července 2017 se ve Štrasburku uskutečnilo již 37. meziparlamentní setkání mezi Evropskou unií a Japonskem. Z titulu funkce předsedy delegace Evropského parlamentu pro vztahy s Japonskem mu předsedal český europoslanec Petr Ježek (ANO, ALDE) společně se svým japonským protějškem M. Gotodou. Členem japonské delegace byl i státní ministr pro hospodářskou a fiskální politiku N. Ishihara.

Rozhovory s poslanci japonského parlamentu se věnovaly zejména dohodám o hospodářském partnerství (volném obchodu) a o strategickém partnerství mezi Evropskou unií a Japonskem. Poslanci dále projednali současnou politickou a hospodářskou situaci v Evropské unii (včetně Brexitu, boji proti terorismu, uprchlickou krizi, víceleté finanční perspektivy pro rozpočet EU) a Japonska, situaci v severovýchodní Asii, vztahy s Čínou a Ruskem a věnovali se i vzájemné spolupráci při řešení globálních otázek.

Ve společném prohlášení poslanci potvrdili rostoucí význam vzájemné spolupráce mezi EU a Japonskem jako partnerů, kteří uznávají stejné demokratické hodnoty, respektují právní stát a lidská práva. Vyjádřili znepokojení nad rostoucími protekcionistickými tendencemi ze strany některých zemí a potvrdili, že Evropská unie i Japonsko v těchto situacích převezmou vedoucí roli v prosazování volného obchodu jako základu pro udržitelný hospodářský růst.

Poslanci přivítali uzavření rámcové dohody  o volném obchodu a dohody o strategickém partnerství na summitu EU- Japonsko 6. července a připoměli, že další etapou bude finalizace právních textů obou dohod a následnéschválení parlamenty EU a Japonska.

Jednání o dohodě o volném obchodu a hospodářském partnerství bylo zahájeno v březnu 2013. Evropské firmy vyvážejí každoročně do Japonska zboží v hodnotě 58 miliard eur a služby v hodnotě 28 miliard eur. Víc než 600.000 pracovních míst v EU je spojeno s exportem do Japonska a japonské firmy v EU zaměstnávají víc než půl milionu osob.  Japonsko je pro EU šestým největším obchodním partnerem a druhým největším partnerem v Asii po Číně. EU je pro Japonsko třetím nejdůležitějším trhem po Číně a USA. Co se dovozu týče, tak se EU jako celek nachází dokonce na druhém místě.

Cílem dohody o volném obchodu je odstranit existující obchodní bariéry a dále posílit vzájemný obchod a tím i ekonomický růst a přispět k vytváření dalších pracovních míst a spotřebitelských výhod. Uzavření dohody přispěje ke zlepšení prostředí pro podnikatele z obou regionů a k dalšímu rozšíření vzájemného obchodu a investic.

Sjednáním nových dohod o volném obchodu a strategickém partnerství Evropská unie potvrzuje důležitost partneství s Japonskem, s nímž sdílí společné hodnoty a důležité místo na světových trzích. 

 

 

Archiv novinek