02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Výbor EP k tzv. panamským dokumentům schvaluje zprávu z vyšetřování a doporučení připravené zpravodaji Petrem Ježkem a Jeppe Kofodem

Po více než roce své činnosti vyšetřovací výbor Evropského parlamentu ke kauze tzv. panamských dokumentů (PANA) hlasuje zítra, 18. října 2017, o zprávě z vyšetřování a doporučeních, které připravili zpravodajové výboru Petr Ježek (ANO, ALDE) a Jeppe Kofod (S&D).

Petr Ježek a Jeppe Kofod představili návrh zprávy z vyšetřování a svá doporučení výboru PANA dne 10. července. 12. října projednal výbor PANA předložené pozměňovací návrhy k oběma textům. Oba zpravodajové vedli jednání o pozměňovacích návrzích a jejich kompromisech se zástupci (tzv. stínovými zpravodaji) ostatních politických skupin v EP. Ke zprávě a doporučením bylo předloženo 950 pozměňovacích návrhů a trvání hlasování se odhaduje na 3 hodiny a 30 minut.

Zpráva obsahuje zjištění v oblastech nesouladu mezi praktikami odhalenými v panamských dokumentech a existujícími právními předpisy Evropské unie, doporučení obsahují návrhy možných zlepšení do budoucna.

Vyšetřování odhalilo mezery v současné evropské legislativě a chyby v její implementaci, zejm.  v oblasti boje proti praní peněz a výměny daňových informací mezi členskými státy. 

V návrhu doporučení zpravodajové vyzývají členské státy k větší spolupráci a  správné implementaci evropské legislativy, posílení právních nástrojů s cílem obnovit důvěru veřejnosti a zajistit daňovou transparentnost.  Evropská komise a členské státy EU mají zintenzívnit své úsilí a vyčlenit dostatečné finanční prostředky k posílení dohledu nad implementací a dodržováním práva tak, aby se předcházelo praní peněz, daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem. 

Petr Ježek v této souvislosti řekl: „Po více než ročním důkladném vyšetřování jsou závěry jasné: kdyby Evropská unie a její členské státy hrály aktivnější roli a byly v minulosti ostražitější, bylo by možné se takovým problémům vyhnout. Odhalili jsme taky řadu případů nesprávného úředního postupu a možných porušení pravidel EU“.

Zvláštní vyšetřovací výbor EP PANA vznikl v červnu 2016 v reakci na zveřejnění tzv. panamských dokumentů. Jeho hlavním úkolem je prověřit postup Evropské unie a členských států v boji proti praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňovým únikům a analyzovat možné mezery v evropském právu.

V průběhu prvního roku svého mandátu se členové vyšetřovacího výboru zúčastnili 27 veřejných slyšení, m. j. vyslechli názory stovek expertů, politiků, bankéřů, novinářů, právníků, akademiků či zástupců nevládních organizací.

Archiv novinek