12.12.2018

Evropský parlament schválil uzavření dohod o volném obchodu a strategickém partnerství s Japonskem

Poslanci Evropského parlamentu dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili velkou většinou uzavření Dohody mezi...

Více

12.12.2018

Plénum Evropského parlamentu bude hlasovat o návrzích ke zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu projednají dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

12.12.2018

Dohoda na návrhu směrnice k boji proti podvodům a padělání bezhotovostních platebních prostředků

Čtvrtý politický trialog zástupců Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise vyústil dne 11. prosince v dosažení politické dohody o...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Výbor EP k tzv. panamským dokumentům schvaluje zprávu z vyšetřování a doporučení připravené zpravodaji Petrem Ježkem a Jeppe Kofodem

Po více než roce své činnosti vyšetřovací výbor Evropského parlamentu ke kauze tzv. panamských dokumentů (PANA) hlasuje zítra, 18. října 2017, o zprávě z vyšetřování a doporučeních, které připravili zpravodajové výboru Petr Ježek (ANO, ALDE) a Jeppe Kofod (S&D).

Petr Ježek a Jeppe Kofod představili návrh zprávy z vyšetřování a svá doporučení výboru PANA dne 10. července. 12. října projednal výbor PANA předložené pozměňovací návrhy k oběma textům. Oba zpravodajové vedli jednání o pozměňovacích návrzích a jejich kompromisech se zástupci (tzv. stínovými zpravodaji) ostatních politických skupin v EP. Ke zprávě a doporučením bylo předloženo 950 pozměňovacích návrhů a trvání hlasování se odhaduje na 3 hodiny a 30 minut.

Zpráva obsahuje zjištění v oblastech nesouladu mezi praktikami odhalenými v panamských dokumentech a existujícími právními předpisy Evropské unie, doporučení obsahují návrhy možných zlepšení do budoucna.

Vyšetřování odhalilo mezery v současné evropské legislativě a chyby v její implementaci, zejm.  v oblasti boje proti praní peněz a výměny daňových informací mezi členskými státy. 

V návrhu doporučení zpravodajové vyzývají členské státy k větší spolupráci a  správné implementaci evropské legislativy, posílení právních nástrojů s cílem obnovit důvěru veřejnosti a zajistit daňovou transparentnost.  Evropská komise a členské státy EU mají zintenzívnit své úsilí a vyčlenit dostatečné finanční prostředky k posílení dohledu nad implementací a dodržováním práva tak, aby se předcházelo praní peněz, daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem. 

Petr Ježek v této souvislosti řekl: „Po více než ročním důkladném vyšetřování jsou závěry jasné: kdyby Evropská unie a její členské státy hrály aktivnější roli a byly v minulosti ostražitější, bylo by možné se takovým problémům vyhnout. Odhalili jsme taky řadu případů nesprávného úředního postupu a možných porušení pravidel EU“.

Zvláštní vyšetřovací výbor EP PANA vznikl v červnu 2016 v reakci na zveřejnění tzv. panamských dokumentů. Jeho hlavním úkolem je prověřit postup Evropské unie a členských států v boji proti praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňovým únikům a analyzovat možné mezery v evropském právu.

V průběhu prvního roku svého mandátu se členové vyšetřovacího výboru zúčastnili 27 veřejných slyšení, m. j. vyslechli názory stovek expertů, politiků, bankéřů, novinářů, právníků, akademiků či zástupců nevládních organizací.

Archiv novinek