02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Petr Ježek se dnes, 13. prosince 2017, jako zpravodaj výboru PANA zúčastnil ve Štrasburku tiskové konference ke zprávě z vyšetřování a doporučením výboru Evropského parlamentu pro prošetření kauzy tzv. panamských dokumentů PANA. Tiskové konference se kromě Petra Ježka zúčastnil předseda výboru PANA Werner Langen (EPP) a druhý zpravodaj výboru Jeppe Kofod (S&D).
Po více než 18 měsících práce výboru a vyšetřování nesouladů mezi praktikami odhalenými v panamských dokumentech a existujícími právními předpisy Evropské unie dnes poslanci Evropského parlamentu na svém plenárním zasedání schválili doporučení výboru PANA, které připravili zpravodajové výboru Petr Ježek (ANO, ALDE) a Jeppe Kofod (S&D). Zpráva z vyšetřování byla přijata výborem PANA dne 18. října 2017.
Vyšetřování odhalilo mezery v současné evropské legislativě a chyby v její implementaci, zejm. v oblasti boje proti praní peněz a výměny daňových informací mezi členskými státy. Schválená doporučení obsahují návrhy možných zlepšení do budoucna. Členské státy jsou vyzvány k větší spolupráci a správné implementaci evropské legislativy, posílení právních nástrojů s cílem obnovit důvěru veřejnosti a zajistit daňovou transparentnost. Evropská komise a členské státy EU mají zintenzívnit své úsilí a vyčlenit dostatečné finanční prostředky k posílení dohledu nad implementací a dodržováním práva tak, aby se předcházelo praní peněz, daňovým únikům a vyhýbání se daňovým povinnostem.
Petr Ježek v této souvislosti řekl: „ Vyšetřování výboru PANA bylo založeno na odhaleních novinářů a mělo za cíl prozkoumat příslušnou legislativu EU a její implementaci a přijmout důvěryhodná doporučení jak s fenoménem praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňovým únikům efektivně bojovat. Dnes jsme tohoto cíle dosáhly.“
Dodal: „I když některá doporučení výboru již byla zohledněna, řada jiných vyžaduje naši další pozornost, jako například probíhající revize směrnice o praní peněz. V následujících měsících bude rozhodující udržet tlak, pokud jde o implementaci doporučení a vyvinout dodatečný tlak na ty vlády a státy, které v boji za spravedlivější zdanění dosud nejsou nápomocné.“
Zvláštní vyšetřovací výbor EP PANA vznikl v červnu 2016 v reakci na zveřejnění tzv. panamských dokumentů. Jeho hlavním úkolem je prověřit postup Evropské unie a členských států v boji proti praní peněz, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňovým únikům a analyzovat možné mezery v evropském právu.