10.12.2018

Výměna názorů s komisařkou Věrou Jourovou tématem zasedání výboru TAX3

Dnes, 10. prosince 2018, se za předsednictví Petra Ježka uskuteční ve Štrasburku poslední letošní zasedání Zvláštního výboru pro...

Více

05.12.2018

Druhý politický trialog k návrhu na snížení poplatků za přeshraniční platby a konverzi měny

Dnes, 5. prosince 2018, se podruhé sejdou zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise, aby společně projednali návrh nařízení...

Více

03.12.2018

Hospodářský a měnový výbor EP schválil zprávy k balíčku opatření ke zdanění digitální ekonomiky

Členové Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu dnes, 3. prosince 2018, na svém zasedání hlasovali ve prospěch zpráv EP...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Poslanci EP schválili návrhy směrnic o společném základu daně z příjmu právnických osob

Poslanci Evropského parlamentu schválili  dnes (15. března 2018) balíček legislativních návrhů směrnic Rady EU: směrnici o společném základu daně (CCTB), pro níž byl Petr Ježek zpravodajem své frakce, a směrnici o společném konsolidovaném základu daně (CCCTB).

Návrhy obou směrnic předložila Evropská komise v rámci boje za zvýšení daňové transparentnosti a spravedlivé placení daní na podzim 2016.  Navržený systém CC(C)TB by měl sjednotit podmínky pro podnikání a danění na jednotném vnitřním trhu EU.

Cílem směrnice o CCTB je zavést jednotný soubor pravidel pro výpočet základu daně z příjmů právnických osob na vnitřním trhu EU. Návrh směrnice o CCCTB uvádí technická pravidla pro konsolidaci zisků a rozdělení konsolidovaného základu daně mezi způsobilé členské státy. Návrhy dále obsahují řadu ustanovení proti vyhýbání se daňovým povinnostem právnických osob.

Navržený systém bude všem společnostem a skupinám společností, které vykonávají zdanitelnou činnost ve více než jednom členském státě Evropské unie umožňovat, aby vyřizovaly své daňové povinnosti na základě jednotných pravidel pro výpočet základu daně, jednaly pouze s jednou daňovou správou a podávaly jediné konsolidované daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob, co povede mimo jiné k podstatnému snížení administrativních nákladů a přispěje k odstranění překážek pro přeshraniční investování v rámci EU.

Základ daně se pak rozdělí mezi členské státy, v nichž daňové subjekty podnikaly podle metodiky obsažené ve směrnici, a každý členský stát bude s to zdanit příslušnou část zisku, která je mu takto přidělena, svou vlastní vnitrostátní daňovou sazbou.

Pro návrh směrnice o CCTB hlasovalo 451 poslanců, 141 bylo proti a 59 se zdrželo. Směrnice o CCCTB byla přijata poměrem 438 hlasů pro, 145 proti a 69 poslanců se zdrželo.

Oba návrhy směrnic podléhají zvláštnímu legislativnímu postupu, ve kterém plní Evropský parlament konzultační funkci a jejich konečné přijetí je podmíněno jednomyslným schválením všemi členskými státy EU.   

Ve včerejší rozpravě poslanců EP  k návrhům obou směrnic vystoupil i Petr Ježek, jako zpravodaj frakce ALDE k CCTB.  Jeho vystoupení můžete zhlédnout zde:

Archiv novinek