02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Petr Ježek (ALDE) se dnes, 29. srpna 2018 zúčastní v Bruselu jednání Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu. Na programu je mimo jiné výměna názorů k návrhu Směrnice Rady o společném systému daně z digitálních služeb, jako daně z příjmu z poskytování určitých digitálních služeb, pro který je Petr Ježek zpravodajem své frakce.
Jednotný digitální trh je jednou hlavních z politických priorit Evropské komise, jejímž cílem je vytvářet digitální příležitosti pro občany i podniky na trhu s více než 500 miliony spotřebitelů v EU. K naplnění svého potenciálu jednotný digitální trh vyžaduje moderní a stabilní daňový rámec, který stimuluje inovace, řeší fragmentaci trhu a umožňuje všem aktérům využít nové dynamiky trhu za spravedlivých a vyrovnaných podmínek. Zajištění spravedlivého zdanění digitální ekonomiky je rovněž součástí programu Evropské komise, který se zaměřuje na spravedlivý a efektivní daňový systém v Evropské unii.
Stávající pravidla pro zdanění právnických osob byla z velké části vytvořena během 20. století pro tradiční podniky. Vychází z představy, že ke zdanění by mělo docházet tam, kde je vytvářena hodnota. Uplatňování stávajících pravidel na digitální ekonomiku však vedlo k tomu, že místo, kde jsou zisky zdaňovány, neodpovídá místu, kde je hodnota vytvářena, a to zejména v případě obchodních modelů, které do velké míry závisí na zapojení uživatelů. Ukázalo se, že stávající pravidla pro daň z příjmů právnických osob jsou pro účely zdanění zisků digitální ekonomiky nedostačující.
Vzhledem ke globální povaze této problematiky by ideálním přístupem bylo nalezení multilaterálních mezinárodních řešení zdanění digitální ekonomiky, co však může trvat delší dobu. Z tohoto důvodu předložila Evropská komise návrh této směrnice, která nabízí harmonizovaný přístup k dočasnému řešení této problematiky.
Tento návrh vymezuje společný systém daně z příjmů pocházejících z poskytování určitých digitálních služeb osobami povinnými k dani (dále jen „daň z digitálních služeb“ nebo „DDS“). Specifickým cílem tohoto návrhu je předložit opatření, které se zaměřuje na příjmy pocházející z poskytování určitých digitálních služeb, které lze snadno zavést a které pomůže nastolit rovnější podmínky v přechodném období, než bude vypracováno komplexní řešení.
Cílem návrhu je chránit integritu jednotného trhu, zajistit jeho řádné fungování a zabránit narušení hospodářské soutěže, zajistit, aby veřejné finance v rámci Unie byly udržitelné a aby nedocházelo k erozi vnitrostátních základů daně, zajistit zachování sociální spravedlnosti a nastolení rovných podmínek pro všechny podniky vykonávající činnost v Unii a bojovat proti agresivnímu daňovému plánování a odstranit nedostatky, jež v současnosti v mezinárodních pravidlech existují a které některým digitálním podnikům umožňují vyhnout se zdanění v zemích, kde vykonávají činnost a vytvářejí hodnotu.