02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Poslanci Evropského parlamentu dnes, 23. 10. 2018, hovořili na svém plenárním zasedání ve Štrasburku o aktuální kauze týkající se daňových úniků v souvislosti s akciovými obchody označované jako skandál „Cum-ex“, do kterého bylo dle informací zapojeno více než jedenáct evropských zemí.
V rámci diskuze vystoupil Petr Ježek (ALDE) jakožto předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3), jenž se specializuje na problematiku daňových úniků a snaží se nalézt řešení, jak takovýmto podvodům na úrovni EU předejít.
Ve svém příspěvku Petr Ježek zdůraznil, že je třeba věnovat maximální pozornost těmto případům a „nadále usilovat o nalezení společného řešení a zajištění účinné legislativy, jejího efektivního provádění a důkladného prosazování pravidel v celé EU“.
Termínem „Cum-ex“ jsou označovány rychlé transakce v rámci obchodu s akciemi s nárokem („cum“) a bez nároku („ex“) na dividendu probíhající mezi subjekty v době těsně před vyplácením dividend. Finanční úřady tímto ztrácí přehled ohledně vlastnictví těchto akcií a subjekty tak mohou následně získat vícenásobné refundance daní z příjmu kapitálu.
Těmito skandály se v posledních letech zabývaly ve své zemi německé úřady, kde obchodníci s cennými papíry a banky rapidně navyšovali obchod s akciemi „cum-ex“. Zpráva předložená skupinou investigativních novinářů pod vedením německé neziskové organizace Correctiv ze dne 18. 10. 2018 však odhaluje daleko větší rozsah této kauzy, která sahá za hranice Německa a svědčí o zapojení více než dalších deseti evropských zemí. Dle informací tak akciové obchody připravily evropské země o minimálně 55,2 miliardy eur (přes 1,4 biliónu Kč). Německý daňový expert Christoph Spengel tak označuje kauzu za „největší daňovou krádež v historii Evropy“.