20.02.2019
Petr Ježek vystoupí na konferenci Future Finance Summit na panelu věnovanému boji proti praní peněz v EU
20.02.2019
Třetí trialog k návrhu zavádějící bezvízový styk pro občany Spojeného království po jeho vystoupení z EU
19.02.2019
Diskuze členů výboru TAX3 s komisařkou Vestager a španělskou státní tajemnicí pro finance Rafael
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty
Praha
Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00
Místní asistentka:
- Tereza NOVÁKOVÁ
Štrasburk
Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex
Brusel
Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Akreditovaní asistenti:
BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

Dnes, 28. listopadu 2018, se uskuteční v pořadí třetí politický trialog mezi Evropským parlamentem, Radou EU a Evropskou komisí k návrhu revize nařízení o infrastruktuře evropských trhů (European Market Infrastructure Regulation – EMIR). Konkrétně se jedná o návrh nařízení, kterým se mění nařízení (EU) č. 648/2012, pokud jde o povinnost clearingu a její pozastavení, požadavky na oznamování, techniky zmírňování rizika u OTC derivátových smluv, jejichž clearing neprovádí ústřední protistrana, registraci registrů obchodních údajů, dohled nad těmito registry a požadavky na ně. Pro zprávu k tomuto návrhu nařízení je Petr Ježek zpravodajem frakce ALDE.
Nařízení o infrastruktuře evropských trhů bylo přijato v roce 2012, jakožto reakce na důsledky finanční krize, s cílem řešit nedostatky ve fungování trhu s mimoburzovními (OTC) deriváty, zejména pak zajistit stabilitu tohoto trhu, snížit systémové riziko spojené s rozsáhlým používáním derivátů a zvýšit transparentnost trhu. Nařízení zároveň provádí závazek skupiny G20 z roku 2009, kdy se strany dohodly k přijetí opatření zvyšující stabilitu trhu s OTC deriváty.
Zpráva Evropské komise z roku 2016 ukazuje, že celkový rámec nařízení a jeho klíčové prvky fungují velmi dobře, pouze v některých oblastech navrhla možnost změny za účelem zjednodušení pravidel pro OTC deriváty a snížení nepřiměřených finančních nákladů a administrativní zátěže. Komise proto rozhodla o začlenění nařízení EMIR do Programu pro účelnost a účinnosti právních předpisů (REFIT), v rámci nějž došlo k posouzení dopadů návrhu a vyhodnocení problémů, jež mají být odstraněny skrze předkládanou revizi.
Plénum EP schválilo návrh nařízení a zároveň spuštění meziinstitucionálního trialogu dne 12. června 2018. Doposud proběhly dva politické trialogy.