02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Poslanci Evropského parlamentu přijali dnes, 29. listopadu 2018, na plenárním zasedání v Bruselu usnesení Evropského parlamentu k případu daňových úniků v souvislosti s akciovými obchody, zvanému jako kauza „Cum-ex“. Tomuto usnesení předcházela diskuze na plenárním zasedání ve Štrasburku, která se uskutečnila dne 23. října 2018. Petr Ježek (ALDE) předsedá Zvláštnímu výboru EP pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3), jenž se kauzou od jejího zveřejnění v říjnu 2018 aktivně zabývá.
Poslanci v usnesení vyjadřují znepokojení nad rozsahem kauzy, která připravila evropské země minimálně o 55,2 miliardy eur a do které bylo zapojeno nejméně jedenáct členských států EU. V této souvislosti vyzývají příslušné vnitrostátní a unijní orgány k prošetření, zda došlo k porušení vnitrostátního práva či práva EU. Zároveň vyzývají členské státy, aby zajistili účinné provádění povinné výměny informací v oblasti daní. Dále vyzývá výbor TAX3, aby provedl vlastní hodnocení tohoto odhalení a výsledky společně s doporučeními zahrnul do své závěrečné zprávy.
Termínem „Cum-ex“ jsou označovány rychlé transakce v rámci obchodu s akciemi s nárokem („cum“) a bez nároku („ex“) na dividendu probíhající mezi subjekty v době těsně před vyplácením dividend. Finanční úřady tak ztrácí přehled ohledně jejich vlastnictví a subjekty tak mohou následně získat vícenásobné refundance daní z příjmu kapitálu.
Těmito skandály se v posledních letech zabývaly ve své zemi německé úřady, kde banky a obchodníci s cennými papíry rapidně navyšovaly obchod s akciemi „cum-ex“. Zpráva předložená skupinou investigativních novinářů pod vedením německé neziskové organizace Correctiv ze dne 18. 10. 2018 však odhaluje daleko větší rozsah této kauzy, která sahá za hranice Německa a svědčí o zapojení více než dalších deseti evropských zemí.