15.01.2019

Poslanci EP schváli návrh nařízení zřizující nástroj pro finanční podporu vybavení pro celní kontroly

Poslanci Evropského parlamentu schválili dnes, 15. ledna 2019, na plenárním zasedání ve Štrasburku zprávu k návrhu nařízení Evropského...

Více

10.01.2019

Výbor LIBE schválil směrnici k boji proti podvodům a padělání bezhotovostních platebních prostředků

Členové Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) na svém zasedání dnes, 10. ledna 2019, schválili návrh...

Více

20.12.2018

Výbor Evropského parlamentu TAX3 vydává druhý Newsletter

Výbor Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) zveřejnil druhý...

Více

Parlamentní činnost

1 Japan new 1
TAX3 Chair Japan 4 Japan 3 Japan 2 Japan
Meeting S M. Barnierem Chair 3 Chair 2 Chair
S Tajanim Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentka:

  • Tereza NOVÁKOVÁ

 

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Hospodářský a měnový výbor EP bude hlasovat o balíčku dvou opatření ke zdanění digitálního odvětví

Petr Ježek (ALDE) se dnes, 3. prosince 2018, zúčastní zasedání Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu (ECON), kde proběhne mimo jiné hlasování o dvou zprávách k návrhům směrnic týkajících se zdanění digitální ekonomiky, pro něž je Petr Ježek zpravodajem frakce ALDE. Konkrétně se jedná o návrh směrnice Rady, kterou se stanoví pravidla týkající se zdanění právnických osob v případě významné digitální přítomnosti a návrh směrnice Rady o společném systému daně z digitálních služeb (DST) jako daně z příjmu z poskytování určitých digitálních služeb. 

Balíček předkládá krátkodobé i dlouhodobé řešení, jež mají vést k vytvoření spravedlivého systému zdaňování digitálních činností v EU, který bude aktualizovat stávající daňová pravidla navržena pro tradiční ekonomiku a řádně zohledňovat vlastnosti digitální ekonomiky.

První návrh se soustředí na reformu pravidel zdanění příjmu právnických osob tak, aby zisky digitálních společností byly zdaňovány v místě, kde podniky vykazují největší zisky a významnou interakci s uživateli. Druhá směrnice předkládající krátkodobé řešení navrhuje vytvoření prozatímní 3% daně z digitálních služeb (DST), která by se vztahovala na hlavní digitální aktivity, jež v současné době zdanění v EU nepodléhají. Platnost tohoto opatření by však měla být omezena pouze do doby, než bude dosaženo dlouhodobé mezinárodní řešení.

Diskuze nad návrhy zpráv proběhne také na prosincovém plenárním zasedání EP, hlasování pléna je naplánováno na leden 2019. Evropský parlament je v daňové oblasti pouze konzultován, rozhodující slovo tedy bude mít Rada EU, která rozhodne o finální podobě obou návrhů. Diskuzi nad návrhem na zavedení DST budou vést ministři financí na zasedání Rady pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN) zítra, dne 4. prosince 2018. Plánované dosažení politické dohody je však nyní méně pravděpodobné, vzhledem k zamítavému postoji několika členských států a potřebné jednomyslné shodě v daňových otázkách.

Archiv novinek