15.01.2019

Poslanci EP schváli návrh nařízení zřizující nástroj pro finanční podporu vybavení pro celní kontroly

Poslanci Evropského parlamentu schválili dnes, 15. ledna 2019, na plenárním zasedání ve Štrasburku zprávu k návrhu nařízení Evropského...

Více

10.01.2019

Výbor LIBE schválil směrnici k boji proti podvodům a padělání bezhotovostních platebních prostředků

Členové Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) na svém zasedání dnes, 10. ledna 2019, schválili návrh...

Více

20.12.2018

Výbor Evropského parlamentu TAX3 vydává druhý Newsletter

Výbor Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) zveřejnil druhý...

Více

Parlamentní činnost

1 Japan new 1
TAX3 Chair Japan 4 Japan 3 Japan 2 Japan
Meeting S M. Barnierem Chair 3 Chair 2 Chair
S Tajanim Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentka:

  • Tereza NOVÁKOVÁ

 

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Hospodářský a měnový výbor EP schválil zprávy k balíčku opatření ke zdanění digitální ekonomiky

Členové Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu dnes, 3. prosince 2018, na svém zasedání hlasovali ve prospěch zpráv EP k návrhům dvou směrnic stanovující nová pravidla pro zdanění digitální ekonomiky. Petr Ježek je pro oba tyto návrhy zpravodajem své frakce ALDE. Konkrétně se jedná o návrh směrnice Rady, kterou se stanoví pravidla týkající se zdanění právnických osob v případě významné digitální přítomnosti a návrh směrnice Rady o společném systému daně z digitálních služeb (DST) jako daně z příjmu z poskytování určitých digitálních služeb. 

Oba návrhy vedoucí k vytvoření spravedlivého systému zdanění, jenž bude aktualizovat stávající daňová pravidla a bude zohledňovat nový obchodní model a vlastnosti digitální ekonomiky, předložila Komise poté, co OECD vydala předběžnou zprávu k daňovým výzvám digitální ekonomiky. Vzhledem k tomu, že řešení na úrovni OECD zatím není na stole, rozhodla se EU pro prozatímní řešení v rámci EU.

První návrh se soustředí na reformu pravidel zdanění příjmu právnických osob tak, aby zisky digitálních společností byly zdaňovány v místě, kde podniky vykazují největší zisky a významnou interakci s uživateli. Druhá směrnice předkládající krátkodobé řešení navrhuje vytvoření prozatímní 3% daně z digitálních služeb (DST), která by se vztahovala na hlavní digitální aktivity, jež v současné době zdanění v EU nepodléhají. Platnost tohoto opatření by však měla být omezena pouze do doby, než bude dosaženo dlouhodobého mezinárodního řešení.

Pro návrh zprávy zavádějící DST včetně schválených pozměňovacích návrhů hlasovalo 33 poslanců, 2 byli proti a 2 se zdrželi. Druhý návrh podpořilo 36 poslanců, 1 byl proti a 2 se zdrželi.

Nyní oba návrhy projednají poslanci na prosincovém plenárním zasedání, hlasovat o návrzích bude plénum EP v lednu 2019. Problematika spadá do oblastí, ve kterých je Evropský parlament pouze konzultován, klíčové bude proto rozhodnutí Rady EU o finální podobě textu. Diskuzi o zavedení krátkodobého řešení v podobě DST povedou ministři financí na zasedání Rady pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) zítra, dne 4. prosince 2018.

Archiv novinek