02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Členové Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) budou dnes, 29. ledna 2019, na svém zasedání hlasovat o přijetí o návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se v souvislosti s vystoupením Spojeného království z Unie mění nařízení Rady (ES) č. 539/2001, kterým se stanoví seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci musí mít při překračování vnějších hranic vízum, jakož i seznam třetích zemí, jejichž státní příslušníci jsou od této povinnosti osvobozeni. Pro tento návrh je Petr Ježek zpravodajem frakce ALDE.
V případě, že Spojené království vystoupí dne 30. března 2019 z EU, stane se tak třetí zemí a právo Unie týkající se volného pohybu občanů EU přestane pro britské občany platit. Z toho důvodu je nezbytné upravit nařízení Rady (ES) č. 539/2001 stanovující seznamy třetích zemí, jejichž občané podléhají vízové povinnosti při cestování do zemí EU či nikoliv, a zařadit na jeden z těchto seznamů Spojené království. V tomto případě Komise navrhuje, aby státní příslušníci Spojeného království, byli při cestách do Unie za účelem krátkodobých pobytů osvobození od vízové povinnosti, a tedy zařazeni na seznam třetích zemí s bezvízovým stykem.
Zároveň vláda Spojeného království oznámila v červenci 2018 svůj záměr nevyžadovat od občanů členských států EU-27 vízum v případě krátkodobých pobytů za účelem cestování či podnikání. Pokud by se však Spojené království v budoucnu rozhodlo o změně tohoto režimu pro všechny nebo jen některé občany EU, aktivuje Unie tzv. mechanismus vzájemnosti (reciprocity) dle ustavení článku 1(4) zmíněného nařízení Rady (ES) č. 539/2001, čímž by byla zavedena vízová povinnost.
Vzhledem k tomu, že se očekává rychle přijetí návrhu (před 30. březnem 2019), bude v případě schválení výborem LIBE zahájeno meziinstitucionální vyjednávání zástupců Evropského parlamentu, Komise a Rady EU. Dosažená politická dohoda pak bude podléhat formálnímu schválení v EP a Radě EU.