02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty
Poslanci Evropského parlamentu schválili dnes, 14. února 2019, na plenárním zasedání ve Štrasburku nařízení, jenž navrhuje snížit poplatky za přeshraniční platby v Unii a konverzi měny a rozšířit tak působnost nařízení (ES) č. 924 z roku 2009, které snižuje či přímo zrušuje poplatky za tyto služby v zemích platících eurem. Legislativa, jež přispívá k dobudování jednotného unijního trhu, by se měla dotknout zejména občanů pocházejících z členských států stojících mimo eurozónu, kde by poplatky za přeshraniční platby neměly dle nařízení přesáhnout výši poplatků za domácí transakce. Bezprostředně se tak návrh dotkne českých spotřebitelů a firem.
Pro schválení nařízení hlasovalo 532 poslanců, 55 se zdrželo hlasování a 22 poslanců se vyslovilo proti návrhu. Petr Ježek působí jako zpravodaj své frakce ALDE k tomuto návrhu.
Nařízení, které Evropská komise představila v březnu 2018, rozšiřuje pravidla stanovená nařízením č. 924/2009 týkající se poplatků za přeshraniční platby v eurech (SEPA) na všechny členské státy EU. Dle údajů Evropské komise návrh přinese úspory až ve výši 900 milionů ročně pro uživatele platebních služeb, přičemž nejvíce se návrh dotkne spotřebitelů a malých a středních podniků. Spotřebitelé v České republice se tak budou moci těšit z výrazně nižších poplatků, jež nesmějí dle návrhu překročit výši poplatků za domácí transakce v národní měně. Poplatky v České republice jsou přitom nyní dle Studie dopadů zpracované Evropskou komisí třetí nejvyšší ze všech devíti států stojících mimo eurozónu. Při odchozí platbě ve výši 10 € se dodnes pohybovaly průměrně okolo 8,7 € (zhruba 224 Kč).
Druhá část návrhu se týká větší transparentnosti v případě nákladů na převod měn při platebních transakcích, online platbách, platbách v místě prodeje či při výběru z bankomatu. Například při platbě kartou v zahraničí musí obchodníci a poskytovatelé služeb jasně uvést, jaká je výše poplatků za konverzi měny při platbě v jiné měně EU, stejně tak musí být jasně uvedena výše poplatků za transakci v domácí měně spotřebitele. To umožní spotřebiteli porovnat možnosti a vybrat tu méně nákladnou. Stejně tak budou banky či provozovatelé bankomatů nuceni spotřebitele informovat o poplatcích za výběr peněz z bankomatu či odesílání peněz do zahraničí prostřednictvím internetového bankovnictví.
Nyní bude následovat schválení návrhu v Radě EU. V případě přijetí by měla legislativa vstoupit v platnost na jaře letošního roku. Ustanovení nařízení týkající se poplatků za přeshraniční platby by měla být účinná od prosince 2019. Ustanovení o nákladech na konverzi měny pak vstoupí v účinnost rok, v některých případech dva roky od přijetí legislativy.