02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Ani dnešní, již páté setkání zástupců Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady EU k návrhu, jenž zavádí bezvízový styk pro občany Spojeného království po brexitu v případě britského odchodu z EU bez dohody, nevedlo k dosažení politické dohody. Kontroverzní poznámka pod čarou odkazující na Gibraltar jako na kolonii Spojeného království tak nadále brání v nalezení shody. O výsledku informoval Petr Ježek (ALDE), jenž je zpravodajem své frakce ALDE k tomuto návrhu, na twitteru.
Dle jeho informací proběhla během trialogu alespoň krátká diskuze a nezaznělo tak pouze záporné stanovisko členů Rady EU, kteří trvají na existenci poznámky pod čarou, jež označuje Gibraltar za britskou kolonii. Jedná se přitom o označení, které v původním návrhu Komise nebylo a které se neobjevuje v žádné jiné legislativě týkající se brexitu. Za kolonii neoznačuje Gibraltar ani OSN, která ho řadí na seznam závislých území.
Další politický trialog by se měl uskutečnit příští týden v úterý 19. března 2019. Bude-li dosaženo politické dohody, nejzazší termín pro hlasování je během druhého březnového pléna (25. – 28. března 2019), aby byl text schválený do předpokládaného data vystoupení Spojeného království z EU, tedy 29. března 2019. Poslední den, kdy může Rada EU schválit návrh před datem vystoupení, je dne 27. března 2019 na zasedání Výboru stálých zástupců (COREPER).
Tento legislativní návrh předložila Evropská komise v reakci na možnost, že Spojené království neschválí dohodu o vystoupení a dojde tak k tzv. tvrdému brexitu. V takovém případě se dne 30. března 2019 přestane na občany Spojeného království vztahovat právo EU v oblasti vízové politiky. Evropská komise proto navrhuje, aby Spojené království, v případě vystoupení z EU bez dohody, bylo zařazeno na seznam třetích zemí, jejichž občané jsou osvobozeni od vízové povinnosti v případě krátkodobých pobytů. Zároveň bude tento režim platný na základě tzv. mechanismu vzájemnosti. V případě, že by se Spojené království rozhodlo o zavedení jednostranných víz pro všechny či pouze některé občany EU, dojde rovněž k zavedení vízové povinnosti ze strany Unie.