02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Plénum Evropského parlamentu na svém dnešním zasedání přijalo text návrhu směrnice zpřísňující pravidla pro boj proti podvodům a padělání v oblasti bezhotovostních prostředků, na kterém se během čtyř interinstitucionálních setkání shodli zástupci Evropského parlamentu, Komise a Rady EU. Směrnice tak představuje jeden z návrhů EU cílící na boj proti kybernetické trestné činnosti. Petr Ježek je zpravodajem frakce ALDE pro zprávu EP k tomuto návrhu.
Vývoj technologií a rostoucí využívání bezhotovostních plateb, skrze online transakce či platby kreditními karty, vede také k nárůstu podvodů a trestné činnosti v této oblasti. Odhaduje se, že nelegální trh podvodů s platebními kartami může vynášet nejméně 1,8 miliardy eur ročně. To má nejen negativní dopad na důvěru veřejnosti v digitální služby, ale obecně na bezpečnost občanů v EU, neboť jsou tyto podvody významným zdrojem příjmů pro organizovaný zločin.
Současná pravidla pro stíhání trestních podvodů v této oblasti byla přijata v roce 2001, přičemž neřeší již současné výzvy a neodráží technologický pokrok. Tento návrh proto aktualizuje a posiluje stávající právní rámec s cílem zajistit, aby byly bezhotovostní platby lépe chráněny před podvody a poděláním. Návrh zavádí pravidla, jež v dostatečné míře reflektují proces digitalizace a zavádějí jasný, pevný a technologicky neutrální právní rámec. Směrnice dále odstraňuje operační překážky bránící vyšetřování trestné činnosti, harmonizuje definice trestných činů, zavádí minimální dolní sazby pro potrestání, zvyšuje informovanost a posiluje spolupráci v oblasti trestního soudnictví v celé EU.
Jakmile bude směrnice formálně přijata i ze strany Rady EU, budou mít členské státy po jejím vstupu v platnost dva roky na to, aby pravidla promítla do svých vnitrostátních právních předpisů.