02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Štrasburk – Evropský parlament dne 18. 4. 2019 přijal návrh, který reviduje nařízení o infrastruktuře evropských trhů (EMIR) z roku 2012, jež představuje důležitý krok pro vytvoření unie kapitálových trhů. Pro tento revidující návrh, jenž cílí na aktualizaci a zjednodušení pravidel nařízení EMIR, je Petr Ježek (Hlas) zpravodajem frakce ALDE. Pro návrh hlasovalo 452 poslanců, 74 bylo proti a 22 se zdrželo.
V reakci na finanční krizi přijala EU v roce 2012 nařízení o infrastruktuře evropských trhů (EMIR), jehož cílem bylo řešit nedostatky fungování trhu s mimoburzovními (OTC) deriváty, tedy cennými papíry, které jsou sjednávány mimo burzu, přímo mezi dvěma stranami a jejich podmínky jsou přizpůsobeny konkrétním potřebám smluvních stran. Toto nařízení dále stanovuje pravidla týkající se ústředních protistran a registrů obchodních údajů, a to v souvislosti se závazky skupiny G20 přijatými v Pittsburghu v roce 2009.
Jedná se o důležitou legislativu, jež cílí na zajištění stability trhu, snížení systémových rizik spojených s rozsáhlým používáním OTC derivátů a zvýšení transparentnosti. Nařízení konkrétně navrhuje, aby byl u všech smluv o OTC derivátech prováděn clearing, tedy všechny činnosti od doby přijetí závazku uskutečnit obchod až do doby, kdy bude tento závazek splněn, a to skrze tzv. ústřední protistrany. Veškeré informace o všech evropských derivátových smlouvách musí být hlášeny registrům obchodních údajů a zpřístupněny orgánům dohledu včetně Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA).
Předkládaná revize nařízení EMIR navazuje na zprávu Komise z roku 2016, jež ukazuje, že celkový rámec nařízení a jeho klíčové prvky fungují velmi dobře, pouze v některých oblastech navrhuje změny za účelem zjednodušení pravidel a snížení nepřiměřených finančních nákladů a administrativní zátěže. Komise proto rozhodla o začlenění nařízení EMIR do Programu pro účelnost a účinnosti právních předpisů (REFIT), v rámci nějž došlo k posouzení dopadů návrhu a vyhodnocení problémů, jež mají být odstraněny skrze předkládanou revizi.
Co se týká vyjednávání, třístranné politické dohody zástupců Evropského parlamentu, Rady EU a Komise bylo dosaženo dne 5. února 2019, Hospodářský a měnový výbor EP (ECON) tuto dohodu schválil dne 21. března 2019. Text vzešlý z politické dohody bude ještě podléhat schválení v Radě EU.