10.12.2018

Výměna názorů s komisařkou Věrou Jourovou tématem zasedání výboru TAX3

Dnes, 10. prosince 2018, se za předsednictví Petra Ježka uskuteční ve Štrasburku poslední letošní zasedání Zvláštního výboru pro...

Více

05.12.2018

Druhý politický trialog k návrhu na snížení poplatků za přeshraniční platby a konverzi měny

Dnes, 5. prosince 2018, se podruhé sejdou zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise, aby společně projednali návrh nařízení...

Více

03.12.2018

Hospodářský a měnový výbor EP schválil zprávy k balíčku opatření ke zdanění digitální ekonomiky

Členové Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu dnes, 3. prosince 2018, na svém zasedání hlasovali ve prospěch zpráv EP...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Europoslanci podpořili povinné sdílení informací o cestujících v letadlech

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) Evropského parlamentu ve středu schválil zprávu k navrhované směrnici o jmenné evidenci cestujících v letecké dopravě (Passenger Name Record – PNR), která by měla pomoci odhalit potencionální útočníky a zvýšit bezpečnost letů směřujících do a z Evropské unie.

Navrhovaná směrnice zavádí pro členské státy povinnost sbírat a sdílet informace o cestujících vstupujících a opouštějících Evropskou unii, přičemž letečtí dopravci by museli poskytovat tyto informace úřadům v daném členském státě.

„Nedávné teroristické útoky v Evropě ukázaly, že členské státy musí zlepšit spolupráci a sdílet informace o podezřelých osobách a pachatelích útoků,“ prohlásil po hlasování člen výboru LIBE Petr Ježek.

„Povinné sdílení dat je důležitým krokem k efektivnějšímu boji proti terorismu. Navrhovaná směrnice vyplní slabá místa ve spolupráci mezi členskými státy a pomůže jednotlivým zpravodajským službám,“ dodal Petr Ježek.

Údaje o cestujících v letecké dopravě by se podle směrnice ukládala po období třiceti dnů, což by bezpečnostním orgánům umožnilo tyto informace porovnat s dalšími databázemi, analyzovat je a lépe tak identifikovat dosud „neznámé“ osoby.

Návrh směrnice, který podpořil výbor LIBE, také počítá s řadou pojistek na ochranu osobních údajů. Zároveň však umožní systematicky využívat méně citlivé informace pro identifikaci podezřelých vzorců chování.

Veškeré zpracovávání údajů by se navíc muselo dokumentovat a cestující by byli podle návrhu jasně a přesně informování jak o sběru informací, tak o svých právech. Sdílení dat s třetími zeměmi by podléhalo zpřísněnému režimu.

Směrnice také počítá s tím, že úřady členských států by po uplynutí třicetidenní lhůty musely informace anonymizovat a takto je uchovávat po dobu pěti let. Anonymní data by se mohla znovu personalizovat jen v jednotlivých případech a za přísně stanovených podmínek.

Archiv novinek