02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Europoslanci podpořili povinné sdílení informací o cestujících v letadlech

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) Evropského parlamentu ve středu schválil zprávu k navrhované směrnici o jmenné evidenci cestujících v letecké dopravě (Passenger Name Record – PNR), která by měla pomoci odhalit potencionální útočníky a zvýšit bezpečnost letů směřujících do a z Evropské unie.

Navrhovaná směrnice zavádí pro členské státy povinnost sbírat a sdílet informace o cestujících vstupujících a opouštějících Evropskou unii, přičemž letečtí dopravci by museli poskytovat tyto informace úřadům v daném členském státě.

„Nedávné teroristické útoky v Evropě ukázaly, že členské státy musí zlepšit spolupráci a sdílet informace o podezřelých osobách a pachatelích útoků,“ prohlásil po hlasování člen výboru LIBE Petr Ježek.

„Povinné sdílení dat je důležitým krokem k efektivnějšímu boji proti terorismu. Navrhovaná směrnice vyplní slabá místa ve spolupráci mezi členskými státy a pomůže jednotlivým zpravodajským službám,“ dodal Petr Ježek.

Údaje o cestujících v letecké dopravě by se podle směrnice ukládala po období třiceti dnů, což by bezpečnostním orgánům umožnilo tyto informace porovnat s dalšími databázemi, analyzovat je a lépe tak identifikovat dosud „neznámé“ osoby.

Návrh směrnice, který podpořil výbor LIBE, také počítá s řadou pojistek na ochranu osobních údajů. Zároveň však umožní systematicky využívat méně citlivé informace pro identifikaci podezřelých vzorců chování.

Veškeré zpracovávání údajů by se navíc muselo dokumentovat a cestující by byli podle návrhu jasně a přesně informování jak o sběru informací, tak o svých právech. Sdílení dat s třetími zeměmi by podléhalo zpřísněnému režimu.

Směrnice také počítá s tím, že úřady členských států by po uplynutí třicetidenní lhůty musely informace anonymizovat a takto je uchovávat po dobu pěti let. Anonymní data by se mohla znovu personalizovat jen v jednotlivých případech a za přísně stanovených podmínek.

Archiv novinek