20.02.2019
Petr Ježek vystoupí na konferenci Future Finance Summit na panelu věnovanému boji proti praní peněz v EU
20.02.2019
Třetí trialog k návrhu zavádějící bezvízový styk pro občany Spojeného království po jeho vystoupení z EU
19.02.2019
Diskuze členů výboru TAX3 s komisařkou Vestager a španělskou státní tajemnicí pro finance Rafael
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty
Praha
Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00
Místní asistentka:
- Tereza NOVÁKOVÁ
Štrasburk
Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex
Brusel
Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Akreditovaní asistenti:
BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) Evropského parlamentu ve středu schválil zprávu k navrhované směrnici o jmenné evidenci cestujících v letecké dopravě (Passenger Name Record – PNR), která by měla pomoci odhalit potencionální útočníky a zvýšit bezpečnost letů směřujících do a z Evropské unie.
Navrhovaná směrnice zavádí pro členské státy povinnost sbírat a sdílet informace o cestujících vstupujících a opouštějících Evropskou unii, přičemž letečtí dopravci by museli poskytovat tyto informace úřadům v daném členském státě.
„Nedávné teroristické útoky v Evropě ukázaly, že členské státy musí zlepšit spolupráci a sdílet informace o podezřelých osobách a pachatelích útoků,“ prohlásil po hlasování člen výboru LIBE Petr Ježek.
„Povinné sdílení dat je důležitým krokem k efektivnějšímu boji proti terorismu. Navrhovaná směrnice vyplní slabá místa ve spolupráci mezi členskými státy a pomůže jednotlivým zpravodajským službám,“ dodal Petr Ježek.
Údaje o cestujících v letecké dopravě by se podle směrnice ukládala po období třiceti dnů, což by bezpečnostním orgánům umožnilo tyto informace porovnat s dalšími databázemi, analyzovat je a lépe tak identifikovat dosud „neznámé“ osoby.
Návrh směrnice, který podpořil výbor LIBE, také počítá s řadou pojistek na ochranu osobních údajů. Zároveň však umožní systematicky využívat méně citlivé informace pro identifikaci podezřelých vzorců chování.
Veškeré zpracovávání údajů by se navíc muselo dokumentovat a cestující by byli podle návrhu jasně a přesně informování jak o sběru informací, tak o svých právech. Sdílení dat s třetími zeměmi by podléhalo zpřísněnému režimu.
Směrnice také počítá s tím, že úřady členských států by po uplynutí třicetidenní lhůty musely informace anonymizovat a takto je uchovávat po dobu pěti let. Anonymní data by se mohla znovu personalizovat jen v jednotlivých případech a za přísně stanovených podmínek.