13.12.2018

Evropský parlament podpořil přijetí opatření ke spravedlivému zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu schválili na plenárním zasedání ve Štrasburku dnes, 13. prosince 2018, zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

12.12.2018

Evropský parlament schválil uzavření dohod o volném obchodu a strategickém partnerství s Japonskem

Poslanci Evropského parlamentu dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili velkou většinou uzavření Dohody mezi...

Více

12.12.2018

Plénum Evropského parlamentu bude hlasovat o návrzích ke zdanění digitální ekonomiky

Poslanci Evropského parlamentu projednají dnes, 12. prosince 2018, na plenárním zasedání ve Štrasburku zprávy EP k návrhům dvou směrnic...

Více

Parlamentní činnost

Japan new 1
Japan new 4 S Kenji Kosakou, předsedou japonské parlamentní delegace pro vztahy s EU Petr Ježek na Art Prague Foto 8 Foto 9
Foto 10 Predvolebni kampan_1 PJ_kampan_ve_fabrice PJ_predvolebni kampan_2_s_mikrofonem_na_podiu vsichni_klasika_1_popisek
Petr Ježek hovoří v EP

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

Praha

+420 234 767 222

Poslanecká kancelář
Týn 2/640
Praha 1
110 00

 

Místní asistentky:

  • Tereza NOVÁKOVÁ
  • Denisa JEČMENOVÁ

 

 

 

 

Štrasburk

+33(0)3 88 1 75415

Parlement européen
Bât. Winston Churchill
M02069
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Brusel

+32(0)2 28 45415, +32(0)2 28 49415

Parlement européen
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Akreditovaní asistenti:

BOITEUX Sarah
MACKIN Christopher Patrick

liberals democrats

zavřít okno

Evropský parlament schválil důležitou směrnici o boji s terorismem

Teroristické útoky, kterým Evropa v posledních letech čelí, si žádaly adekvátní změnu přístupu ze strany Evropské unie, aby se Evropa dokázala lépe postavit teroristickým hrozbám. Dnes Evropský parlament ve Štrasburku schválil směrnici o boji proti terorismu, jejíž text vzešel z jednání zástupců EP, Rady EU a Evropské komise a u níž je zpravodajem své frakce ALDE český poslanec EP Petr Ježek.

Petr Ježek, který se zúčastnil všech jednání k výsledné podobě směrnice, říká: „Jsem rád, že se sjednocují tresty za teroristickou aktivitu a v EU bude jasně definováno, která jednání jsou trestným činem. Jde o aktuální problém celé EU a potřebujeme společný přístup a dokonale připravenou legislativu.“ 

Boj s terorismem je primárně v pravomoci národních států, EU se však mimo jiné právě prostřednictvím této směrnice snaží o koordinaci jejich právních nástrojů a výměnu informací. Po přijetí směrnice budou mít členské státy 18 měsíců na její zavedení do právních řádů.

Tato nová legislativa dává zemím EU do ruky i další nástroje, jak předcházet teroristickým útokům. Díky směrnici se sjednotily zákony, které v jednotlivých zemích EU mohly dosud odlišně pohlížet např. na podněcování k teroristickému útoku, nábor teroristů nebo poskytování jejich výcviku.

Podle směrnice budou v celé EU jako trestné činy chápány následující aktivity:

° vycestování za účelem terorismu

° cestování do zahraničí za účelem přidání se k teroristické skupině nebo výcviku k terorismu (bojovníci, odcházející např. do Sýrie nebo cesta do členského státu EU za účelem spáchání teroristického útoku)

° organizování takových cest a napomáhání k nim (i např. logistická a materiální podpora), nábor teroristů

° absolvování teroristického výcviku (například pokud jde o výrobu nebo použití výbušnin, palných zbraní nebo škodlivých či nebezpečných látek)

° veřejné podněcování ke spáchání teroristického činu či obhajování terorismu, ať už přímo nebo nepřímo (např. prostřednictvím glorifikace těchto činů)

° zajišťování financí na spáchání teroristického činu (členské země jsou mj. vyzvány, aby zmrazily nebo zastavily takové fondy)

Z podnětu Petra Ježka byla do směrnice zařazena i povinnost členského státu vyšetřovat („duty to investigate“) a povinnost členského státu informovat ostatní o teroristické činnosti tak, aby informace mohly být okamžitě použity a zabránilo se tak případným dalším útokům. Státy si také budou pomáhat s již probíhajícím vyšetřováním nebo řízením. 

„Myslím, že text směrnice je optimální, vyvážený – vedle posílení bezpečnosti zajišťuje respekt k občanským svobodám a lidským právům. Je dobře, že Evropa bude mít své zákony upravené tak, aby co nejlépe odpovídaly novým hrozbám,“ uvádí k ní Petr Ježek.

Více informací najdete také např. na stránkách EP (zde) či na stránkách Výboru LIBE či na stránkách Rady EU, zde.

Shrnující infografiku k tomu, jak Evropský parlament odpovídá na terorismus v Evropě, najdete zde.

 

Archiv novinek