02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

Evropský parlament schválil důležitou směrnici o boji s terorismem

Teroristické útoky, kterým Evropa v posledních letech čelí, si žádaly adekvátní změnu přístupu ze strany Evropské unie, aby se Evropa dokázala lépe postavit teroristickým hrozbám. Dnes Evropský parlament ve Štrasburku schválil směrnici o boji proti terorismu, jejíž text vzešel z jednání zástupců EP, Rady EU a Evropské komise a u níž je zpravodajem své frakce ALDE český poslanec EP Petr Ježek.

Petr Ježek, který se zúčastnil všech jednání k výsledné podobě směrnice, říká: „Jsem rád, že se sjednocují tresty za teroristickou aktivitu a v EU bude jasně definováno, která jednání jsou trestným činem. Jde o aktuální problém celé EU a potřebujeme společný přístup a dokonale připravenou legislativu.“ 

Boj s terorismem je primárně v pravomoci národních států, EU se však mimo jiné právě prostřednictvím této směrnice snaží o koordinaci jejich právních nástrojů a výměnu informací. Po přijetí směrnice budou mít členské státy 18 měsíců na její zavedení do právních řádů.

Tato nová legislativa dává zemím EU do ruky i další nástroje, jak předcházet teroristickým útokům. Díky směrnici se sjednotily zákony, které v jednotlivých zemích EU mohly dosud odlišně pohlížet např. na podněcování k teroristickému útoku, nábor teroristů nebo poskytování jejich výcviku.

Podle směrnice budou v celé EU jako trestné činy chápány následující aktivity:

° vycestování za účelem terorismu

° cestování do zahraničí za účelem přidání se k teroristické skupině nebo výcviku k terorismu (bojovníci, odcházející např. do Sýrie nebo cesta do členského státu EU za účelem spáchání teroristického útoku)

° organizování takových cest a napomáhání k nim (i např. logistická a materiální podpora), nábor teroristů

° absolvování teroristického výcviku (například pokud jde o výrobu nebo použití výbušnin, palných zbraní nebo škodlivých či nebezpečných látek)

° veřejné podněcování ke spáchání teroristického činu či obhajování terorismu, ať už přímo nebo nepřímo (např. prostřednictvím glorifikace těchto činů)

° zajišťování financí na spáchání teroristického činu (členské země jsou mj. vyzvány, aby zmrazily nebo zastavily takové fondy)

Z podnětu Petra Ježka byla do směrnice zařazena i povinnost členského státu vyšetřovat („duty to investigate“) a povinnost členského státu informovat ostatní o teroristické činnosti tak, aby informace mohly být okamžitě použity a zabránilo se tak případným dalším útokům. Státy si také budou pomáhat s již probíhajícím vyšetřováním nebo řízením. 

„Myslím, že text směrnice je optimální, vyvážený – vedle posílení bezpečnosti zajišťuje respekt k občanským svobodám a lidským právům. Je dobře, že Evropa bude mít své zákony upravené tak, aby co nejlépe odpovídaly novým hrozbám,“ uvádí k ní Petr Ježek.

Více informací najdete také např. na stránkách EP (zde) či na stránkách Výboru LIBE či na stránkách Rady EU, zde.

Shrnující infografiku k tomu, jak Evropský parlament odpovídá na terorismus v Evropě, najdete zde.

 

Archiv novinek