02.07.2019
Můj poslanecký mandát v EP končí
30.05.2019
Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas
Parlamentní činnost
Galerie
Petr Ježek
Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.
Kontakty

Petr Ježek (ALDE) je zpravodajem své politické skupiny k oběma návrhům nařízení.
Hospodářský a měnový výboru EP bude dnes, 16. května 20218 hlasovat o návrhu nařízení, kterým se mění nařízení (EU) č. 1095/2010 o zřízení Evropského orgánu dohledu (Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy) a nařízení (EU) č. 648/2012, pokud jde o postupy a orgány zapojené do povolování ústředních protistran a požadavky na uznávání ústředních protistran ze třetích zemí a zprávu k revizi nařízení Evropského parlamentu a Rady o infrastruktuře evropských trhů (Návrh nařízení, kterým se mění nařízení (EU) č. 648/2012, pokud jde o povinnost clearingu a její pozastavení, požadavky na oznamování, techniky zmírňování rizika u OTC derivátových smluv, jejichž clearing neprovádí ústřední protistrana, registraci registrů obchodních údajů, dohled nad těmito registry a požadavky na ně.
Evropská komise předložila návrh nařízení o zřízení Evropského orgánu dohledu v červnu 2017. Jeho cílem je zajistit pro unii kapitálových trhů efektivnější a důslednější systém dohledu nad ústředními protistranami v zájmu další integrace trhu, finanční stability a rovných podmínek. Návrh hodlá mimo jiné zajistit užší spolupráci mezi příslušnými vnitrostátními orgány pro dohled nad ústředními protistranami a centrálními bankami odpovědnými za měny Unie. Proto se navrhuje nový subjekt, který bude zřízen v rámci Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA) („výkonné zasedání pro ústřední protistrany“) a který bude odpovídat za úkoly související s dohledem nad ústředními protistranami obecně a za dohled nad ústředními protistranami Unie a ústředními protistranami ze třetích zemí zvláště.
Tento dokument se předkládá s cílem doplnit návrh Komise EMIR II. Je součástí souboru opatření, jejichž účelem je posílit dohled nad finančními trhy v EU tím, že se zlepší fungování systému evropských orgánů dohledu.
Co se týče návrhu revize nařízení o infrastruktuře evropských trhů (EMIR), původní Nařízení o infrastruktuře evropských trhů (EMIR – European Market Infrastructure Regulation) přijala Evropská unie v roce 2012 s cílem zvýšit stabilitu derivátového trhu. Hlavním cílem nařízení bylo snížit systémové riziko spojené s rozsáhlým používáním derivátů a zvýšit transparentnost na trhu mimoburzovních derivátových smluv (OTC – over-the-counter derivates) tím, že se standardizované OTC derivátové smlouvy musí zúčtovávat prostřednictvím ústřední protistrany (CCP – Central Counterparty).
Po rozsáhlém hodnocení fungování EMIRU provedeném v období 2015 – 2016, vypracovala Evropská komise sérii dodatků, které by měli vést ke zjednodušení pravidel pro OTC derivátové smlouvy a vést tím ke snížení nepřiměřených finančních nákladů a administrativní zátěže pro účastníky trhu a zjednodušit pravidla bez ohrožení finanční stability. Revize nařízení předpokládá taky posílení regulační pravomoci Evropské centrální banky v procesu autorizace, uznávaní a dohledu nad ústředními protistranami jak v Evropské unii, tak ve třetích zemích.