02.07.2019

Můj poslanecký mandát v EP končí

Nastal konec dalšího parlamentního období a mé pětileté práce v roli poslance Evropského parlamentu, a proto bych rád poděkoval všem,...

Více

30.05.2019

Petr Ježek v rozhovoru pro Info.cz o výsledcích evropských voleb a budoucnosti hnutí Hlas

Povolební situaci zhodnotil Petr Ježek (hnutí Hlas) v rozhovoru s Lucií Bednárovou pro Info.cz, ve kterém kromě výsledku shrnuje průběh...

Více

Parlamentní činnost

S předsedou vlády Japonska Šinzó Abem v japonském parlamentu (Diet)
Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S japonským ministrem obrany Icunorim Onoderou S předsedou horní komory japonského parlamentu Chuichim Datem S předsedou dolní komory parlamentu Tamadorim Oshimou S japonským ministrem zahraničí Taró Konem
S americkým kongresmanem Stevem Pearcem během mise výboru TAX3 ve Washingtonu Na setkání s unijním vyjednavačem o brexitu Michelem Barnierem Petr Ježek jako předseda Zvláštního výboru Evropského parlamentu pro finanční trestné činy, vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové úniky (TAX3) S francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem S komisařem pro hospodářské a měnové záležitosti Pierrem Moscovicim
S předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim, francouzským ministrem financní Brunem Le Mairem a členem Evropského parlamentu Elmarem Brokem Petr Ježek

Petr Ježek

Působil jako diplomat, z toho 10 let ve vysokých funkcích, které se týkaly vztahů s Evropskou unií. Byl například vrchním ředitelem Sekce evropské integrace na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, či zástupcem státního tajemníka pro evropské záležitosti. Pracoval také jako ředitel sekce předsedy vlády Vladimíra Špidly. Chcete-li se dozvědět více, klikněte na šipku pod textem.

Kontakty

 

 

 

 

 

 

liberals democrats

zavřít okno

První rok Petra Ježka v Evropském parlamentu

Tento měsíc uplynul rok od první plenární schůze Evropského parlamentu v tomto volebním období. Petr Ježek se po svém zvolení stal spolu s dalšími poslanci za hnutí ANO členem liberální frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) – a od té doby je jedním z vůbec nejaktivnějších europoslanců!

„Tyto kvantitativní žebříčky činností je třeba brát s rezervou. Podstatnější je přínosnost či „užitečnost“ poslanců, tedy jejich schopnosti a vliv, od nichž se odvíjí, co se jim podařilo vymyslet, ovlivnit a prosadit. Výsledky,“ říká Petr Ježek.

Během prvních dvanácti měsíců v Evropském parlamentu sehrál Petr Ježek důležitou roli při přípravě několika legislativních návrhů. Jako člen Hospodářského a měnového výboru (ECON) byl stínovým zpravodajem návrhu na regulaci tzv. fondů peněžního trhu.

Petru Ježkovi se v této roli podařilo nalézt technické řešení, na němž se později shodli zastánci i odpůrci jednoho z typů těchto fondů, a které má velkou šanci získat podporu Evropské komise i členských států EU a stát se tak závaznou právní normou pro celou Evropskou unii.

„Návrh získal širokou podporu poslanců a byl ve výboru a poté v plénu Evropského parlamentu přijat velkou většinou. Je vidět, že nezáleží, z jaké země či frakce poslanec pochází nebo jak dlouho v EP zasedá – když najdete dobré řešení, snáze ostatní přesvědčíte o jeho podpoře,“ podotýká Petr Ježek.

Petr Ježek také významně přispěl ke konečné podobě směrnice proti praní špinavých peněz. Jako člen Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) se podílel na vyjednávání mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a zástupci členských států. Vyjednavačům parlamentu se podařilo prosadit, aby v textu směrnice zůstala povinnost členských států zřídit registr koncových vlastníků firem, společností a dalších právnických osob, do nějž budou moci nahlížet osoby s oprávněným zájmem, tedy i novináři a další.

Jako stínový zpravodaj ve výborech ECON a LIBE – kterými v minulém volebním období prošla více než pětina všech legislativních návrhů projednávaných Evropským parlamentem – byl Petr Ježek v prvním roce stínovým zpravodajem k celkem 12 zprávám, mimo jiné k daňovým únikům v rozvojových zemích, k rozpočtu Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu (EASO) na rok 2013 či k rozpočtu Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU za rok 2013. Podílel se také na 78 návrzích usnesení Evropského parlamentu a vznesl celkem 20 dotazů k Evropské komisi nebo k jejím představitelům týkajících se např. korupce ve FIFA, stíhání súdánského prezidenta Umara al-Bašíra, transparentnosti v uplatňování Paktu stability a růstu, a řady dalších témat.

Petr Ježek je také členem Zvláštního výboru pro daňová rozhodnutí (TAXE), zřízeného k prošetření daňových režimů v jednotlivých členských státech v reakci na aféru Luxleaks.

V pozici předsedy delegace Evropského parlamentu pro vztahy s Japonskem Petr Ježek spolupředsedal jednání Meziparlamentního výboru mezi EU a Japonskem, které se v dubnu uskutečnilo ve Štrasburku. Zasedání bylo hodnoceno po všech stránkách jako výborné, a to absolutně i v porovnání s jednáními z minulosti.

Petr Ježek také aktivně vystupuje v debatách na různá aktuální témata včetně krize na Ukrajině a vztahů s Ruskem, situaci v Africe a především v Jižním Súdánu a k migraci. Spolu s kolegou poslancem Pavlem Teličkou vypracoval Petr Ježek náměty k řešení migrační krize.

V rámci svých poslaneckých aktivit spoluorganizoval Petr Ježek vědomostní soutěž pro studenty českých gymnázií, jejíž výherci navštívili sídla Evropského parlamentu ve Štrasburku a Bruselu. Na jednom z plenárních zasedání parlamentu ve Štrasburku také Petr Ježek uspořádal výstavu reportážních fotografií Stanislava Krupaře o pokusu skupiny syrských uprchlíků přeplout Středozemní moře a dostat se do Itálie.

V nadcházejícím období se bude Petr Ježek jako stínový zpravodaj frakce ALDE podílet na zprávě k tzv. balíčku daňové transparentnosti, který Evropská komise představila v březnu. Jeho cílem je zajistit, aby měly členské státy informace potřebné k ochraně svých daňových základů a efektivnímu postupu vůči společnostem, které se snaží vyhnout placení daní.

Petr Ježek bude stínovým zpravodajem i ke zprávě hodnotící reformy legislativy finančních služeb v období po bankovní krizi. Zpráva přezkoumá soudržnost a ucelenost různých legislativních norem a také další kroky, které bude potřeba provést ke zvýšení finanční stability v Evropě a dokončení jednotného kapitálového trhu.

Poslanec Ježek se bude také aktivně podílet na jednání o rozpočtu Evropské unie na rok 2016, zvláště v souvislosti s přidělováním fondů do oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí. To se mimo jiné týká azylu a migrace a agentur zabývajících se celoevropskou policejní spoluprací a prevencí drog.

Archiv novinek